Zaloguj się

Wieś Strączno koło Wałcza Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Strączno, Wałcz

Wieś położona jest około 7 kilometrów na południowy zachód od Wałcza przy szosie do Gorzowa Wielkopolskiego.

Na jej zachodnim krańcu znajduje się jezioro Raduń, a właściwie jego południowa odnoga, wynikła z rozdzielenia tego akwenu ponad półtorakilometrowej długości półwyspem. Ta część jeziora ongiś traktowana była jako odrębny akwen nazywany Dybrznem.

U nasady półwyspu uwagę odwiedzających go turystów zwraca wznoszący się 15 metrów nad poziomem jeziora pagórek. Jest to pozostałość po słowiańskim grodzisku o wyraźnie zarysowanym wale ziemnymi. W czasie prowadzonych tu prac wykopaliskowych znaleziono narzędzia wykonane z brązu i żelza, odłamki ceramiki. Ponoć w grodzisku tym jeszcze na początku XV wieku Krzyżacy trzymali załogę.

Nad Raduniem znajduje się jedyny w Polsce most wiszący położony nad jeziorem.
Nad jeziorem położony jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Centralnego Ośrodka Sportu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wałczu, kąpieliska i pola namiotowe.

Dziś na półwyspie jeziora Raduń znajduje się pole namiotowe dla karawaningu. Jest też sklepik i niewielka kawiarenka. Od późnej wiosny do jesieni przebywają tu turyści z Poznania, Łodzi i innych dużych miast, szukający spokoju i okazji do łowienia ryb. Z Wałczem Półwysep Strączyński łączy kursujący do miasta „Delfin” – 30-osobowy stateczek. Płynąc nim można podziwiać piękno okolic otaczających jezioro.

Wieś Strączno znana była już w XIV wieku. Początkowo należała do zakonu joannitów, a następnie przeszła we władanie Turnów – możnego rodu w Wielkopolsce. Właściciele jej zmieniali się często. Mieszkańcy i gospodarze Strączna wiedli długotrwałe spory o prawo do lasów w okolicach jeziora Raduń, dochodziło nawet do licznych konfliktów. Aż dziw, że ocalało w tej okolicy tak wiele wiekowych drzew.

We wsi na uwagę zasługuje neoogotycki kościół zbudowany w latach 1867-68. Szczególnie interesujący jest w nim ołtarz. Pod koniec II wojny światowej przebywała w Strącznie grupa jeńców amerykańskich. W latach 1955-1968 wieś była siedziba gromady.

Obecnie zamieszkuje ją ponad 780 osób. Szkoła w okresie wakacji jest ośrodkiem kolonijnym.

Źródło opisu: http://www.g2.i365.pl/ziemiawalecka/strony/turystyka/08.htm
Źródło zdjęć: pl.wikipedia.org
Dodane: 2011-07-22 10:24:51 przez superfly86

Lokalizacja

Komentarze (2)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • Janina Gajda
    7 października 2020 at 15:30

    Tak malownicza wieś niedaleko Wałcza nie posiada ścieżki rowerowej.Gmina zaczęła budowę chodnika, a o ścieżce zapomniała.Mieszkańcy jak również turyści chcący sobie zrobić wycieczkę z Wałcza do Strączna nie mają możliwości poza jedynym środkiem komunikacji jakim jest auto – stanie w korkach (trasa do granicy) – hałas i smród spalin.Nie ma gdzie spacerować, choć jezioro okazałe.Apel do wójta, żeby pomyślał ekologicznie może po drugiej stronie ulicy udałoby się wygospodarować na ścieżkę, bo inne miejscowości należące do gminy są wyposażone lepiej, a Strączno traktowane po macoszemu. Pozdrawiam

    Pomocna recenzja
  • Ella
    13 września 2023 at 17:00

    Informacje o infrastrukturze półwyspu mocno nieaktualne.
    Nie ma sklepu i kawiarenki. Za to jest lepiej – jest nowiutki kontener z toaletą (dwa oczka) i prysznicem (obszerna, zamykana jedna kabina z prysznicem i umywalką).
    Obok profesjonalna stacja do obsługi sanitarnej kamperów: podłączenie do pobrania wody (własny wąż trzeba mieć), „szuflada” do zrzutu toalety chemicznej z kranem do płukania i kratka do zrzutu wody szarej! W tym sezonie (2023) to wszystko za darmo.
    Nie ma również stateczku – jest za to w wakacje autobus do Wałcza z przystankiem na początku półwyspy. Jest też piękna infrastruktura plażowa – wiaty ze stołami i ławkami, miejsce na ognisko z opuszczanym rusztem, obok kran z wodą pitną i jeszcze plac zabaw i boisko do piłki plażowej. I przy tym wszystkim kosze na śmieci i kosze do segregacji odpadów. Trawa skoszona na całym półwyspie na wszystkich możliwych polankach do biwakowania. Toaleta sprzątana, kosze opróżniane.
    Ogólnie – rewelacja.
    Byliśmy kamperem na początku września 2023 (wróciły upały) – prawie nikogo nie było i było rewelacyjne. Najlepsze miejsce tego lata!

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna