Zaloguj się

Taras Widokowy na odkrywkę Kopalni Węgla Brunatnego – KWB Bełchatów w Kleszczowie

Z punktu widokowego możemy podziwiać niemal cały teren kopalni z koparkami nadkładowymi, węglowymi, zwałowarkami i dziesiątkami kilometrów przenośników taśmowych oraz tzw. Zwałowisko wewnętrzne.

W oddali widać chłodnie i kominy Elektrowni „Bełchatów”. To drugi potentat gospodarczy regionu. Jest to największa w Europie elektrownia konwencjonalna opalana węglem brunatnym. Jej budowę rozpoczęto w 1975 roku, a planowaną moc zakład osiągnął w 1988 roku. Jest to 4320 MW. W skład Elektrowni wchodzi 12 bloków energetycznych o mocy 360 MW każdy. Roczna produkcja energii wynosi ok. 27 mln MWh, co oznacza, ze elektrownia zaspokaja 20% zapotrzebowania energetycznego kraju. W 1996 roku zapadłą decyzja o budowie Elektrowni Bełchatów II o mocy 800 MW. Paliwo do niej ma pochodzić z pola węglowego „Szczerców”.

Tuż za parkingiem przy tarasie widokowym skręcamy w prawo i drogą początkowo wzdłuż rowu odwadniającego, następnie polną kierujemy się w kierunku zachodnim. Po trzech kilometrach dojeżdżamy do Żłobnicy, gdzie na skrzyżowaniu udajemy się w prawo. Kiedy droga zakręcać będzie w lewo znajdziemy się na kolejnym punkcie widokowym. I tu warto się zatrzymać, by jeszcze raz spojrzeć na ogromne maszyny, które z tej perspektywy wyglądają jak zabawki.

Odkryte w 1961 r. pokłady węgla brunatnego mają szerokość 3 km i ciągną się na długości 25 km na linii Kamieńsk-Kleszczów-Szczerców. Żeby się do nich dostać, trzeba zdjąć ok. 130 m nadkładu. Eksploatowany od 1975 r. obszar leży na północ od miejscowości Kleszczów i Łękińsko. Ziemia zdjęta z tego obszaru o powierzchni ok. 25 km 2 utworzyła hałdę wysokości 400 m n.p.m., która jest najwyższym wzniesieniem na Nizinach Środkowopolskich. W trakcie eksploatacji pokładu węgla osiągnięto już głębokość 200 m, a z czasem może ona dojść do 280 m. Do wydobycia mas ziemi i węgla służą gigantyczne koparki i zwałowarki. Rozmiary odkrywki oraz maszyn w niej pracujących oglądane z tarasu widokowego koło szkoły w Kleszczewie przyprawiają o zawrót głowy.

Taras widokowy w Żłobnicy to miejsce odwiedzane coraz częściej przez gości spoza terenu gminy Kleszczów. Najwięcej osób zagląda tu w porze wakacji, robiąc sobie krajoznawczą przerwę w podróży. Osobom jadącym trasa Katowice – Warszawa dojazd do Kleszczowa zajmuje 15 – 20 minut.

Z tarasu można obejrzeć największą dziurę w Polsce – rozległą panoramę odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Ustawiona w ubiegłym roku tablica pokazuje przebieg eksploatacji węglowych złóż.

Na początku lipca na tarasie pojawiła się druga tablica, przygotowana przez BOT Elektrownię Bełchatów. Na tle wielkiej fotografii opisana została historia powstania największej w Polsce elektrowni i plany jej rozwoju.

Informacja Turystyczna
tel. 044 733 51 35
e-mail: it@um.belchatow.pl

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2009-01-11 16:32:36 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (4)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna