Zaloguj się

Szkółka Krzewów Ozdobnych Ogrody japońskie Pudełko Atrakcje, Ogrody botaniczne

Ogrodnicza 2, Bielsko-Biała

Szkółka Krzewów Ozdobnych Ogrody japońskie
Antoni Pudełko

Początki gospodarstwa sięgają 1958 roku.Jego założycielem był Stanisław Pudełko.
W początkowym okresie funkcjonowania szkółki główną część produkcji roślinnej stanowiły: róże, cisy, cyprysiki, jałowce, świerki i żywotniki a w latach 60-tych do produkcji zostały wprowadzone pierwsze azalie i rhododendrony.

Antoni Pudełko, jako drugie pokolenie, wychowane w tradycji ogrodniczej, przejął gospodarstwo końcem lat 70-tych. Powiększając i modernizując w kolejnych latach szkółkę, zdecydowaliśmy się na obranie nowego profilu w uprawie roślin.

Głównym działem w produkcji stały się rośliny iglaste, takie jak: szczepione jodły, modrzewie, sosny i świerki.

Naszą ofertę poszerzono o nowe, ciekawe odmiany: cyprysów, jałowców, żywotników i wielu innych.

Bardzo ważnym kierunkiem stała się także uprawa nowych odmian rhododendronów i wprowadzenie do asortymentu azalii japońskich oraz wielu gatunków drzew i krzewów liściastych takich jak: berberysy, borówki amerykańskie, brzozy, buki, derenie, graby, hibiskusy, hortensje, irgi, klony, krzewuszki, magnolie, tawułki, ozdobne wiśnie i jabłonie oraz wiele innych…

Od wielu lat nasza oferta jest corocznie wzbogacana wieloma nowościami i ciekawostkami ze świata roślin.

Specjalnością szkółki są:

* rośliny formowane (bonsai),
* rarytasy, jak np.: klony japońskie,
* azalie japońskie i rhododendrony,
* rośliny szczepione (iglaste i liściaste).

Ponad 50 lat tradycji w uprawie roślin oraz specjalistyczna wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, gwarantuje Państwu najwyższą jakość oferowanych roślin.

Ogrody japońskie mają naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj.

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe style ogrodów to TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz KARESANSUI – styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.

Niezbędny element w klasycznym ogrodzie japońskim to woda – wnosi do ogrodu życie, ruch. Czasem bywa zastąpiona nieregularną plamą jasnego żwiru. Konieczny jest także kamień – symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody. Głazy użyte do dekoracji ogrodu powinny mieć naturalną formę, taki sam kolor i fakturę. W roślinności dominuje kolor zielony. Kwiaty zastosowane są tylko jako pojedynczy akcent. Najczęściej używane rośliny to: azalie japońskie, klony palmowe, magnolie i wiśnie oraz peonie. W japońskim ogrodzie znajdziemy także kamienne latarnie i ścieżki ułożone z pojedynczych płaskich kamieni.

Czynne:
od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
pn. – pt. 8.00 – 18.00 sob. 8.00 – 14.00,

niedziela i święta – nieczynne

Charakterystyka gospodarstwa: powierzchnia upraw ok. 8 ha. Gospodarstwo z tradycjami rodzinnymi. Najstarszym czynnym ogrodnikiem był Stanisław Pudełko, absolwent technikum sprzed wojny. Prowadził ogrodnictwo starego typu. Po jego śmierci interes przejął syn Antoni. Tuż przy parkingu gospodarze urządzili ogród z potokiem spływającym po kamieniach. Klienci już ochrzcili ten piękny ogród mianem „Ogród w japońskim stylu, z czerwonym mostkiem”.

Szkółka Krzewów Ozdobnych Ogrody japońskie

Antoni Pudełko

43 -332 Pisarzowice
ul. Ogrodnicza 2
tel. 33/ 8457360; 8456219
e-mail: pudelko@pro.onet.pl
www.pudelko.com.pl

Źródło opisu: www.pudelko.com.pl
Źródło zdjęć: www.pudelko.com.pl
Dodane: 2010-04-08 13:05:00 przez Martika

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • treeman
    26 października 2011 at 09:03

    miejsce jest super… ostatnio otworzyli herbaciarnię w stylu japońskim.. extra

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna