Zaloguj się

Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze ? pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.

Klasztor położony w masywie głównym Gór Świętokrzyskich niedaleko głównego szlaku świętokrzyskiego ze św. Katarzyny przez główne pasmo Łysogór, szczyt Łysicę po Święty Krzyż właśnie, w gminie Nowa Słupia obok miejscowości Huta Szklana.

Jest miejscem kultu i wielu pielgrzymek z całej Polski. Został ufundowany w 1006 roku przez fundację Bolesława II Krzywoustego. Nazwa pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w Kościele.

Najciekawszą z tras prowadzących Na Święty Krzyż jest tzw. Droga Królewska z Nowej Słupi.

Najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m. npm. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza. Na górę prowadzą trzy szlaki turystyczne (jeden drogą).

Według tradycji pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam w 966 r. Dąbrówka, żona Mieszka. Znalazł się on w miejscu ? jak napisano na historycznej tablicy umieszczonej w krużganku klasztoru – osławionej bałwochwalni, czyli znanej pogańskiej świątyni, gdzie dla potrójnego biesa Świat, Poświat, Pogoda bluźniono. Ślady pogańskiego kultu zachowowały się do dzisiaj na zboczu góry.

Natomiast opactwo benedyktyńskie założył Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. aż do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej.

Relikwie podarował kościołowi w XII w. św. Emeryk, syn węgierskiego króla Stefana.

W średniowieczu oraz później, aż do kasaty opactwa w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce. Mnisi przechowywali cenne dzieła sztuki, literatury i nauki, prowadzili znane skryptorium (warsztat, w którym przepisywali księgi, m.in. Kazania Świętokrzyskie ) i prowadzili badania przyrodnicze i naukowe.

Na Świętym Krzyżu jest pochowanych wiele znakomitych osobistości, m.in. książę Jeremi Wiśniowiecki.

W Klasztorze znajduje się Muzeum Misyjne Zakonu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, z pamiątkami przywiezionymi z wypraw misyjnych, oraz Muzeum Przyrodniczo Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Rok 2006 jest rokiem milenijnym przybycia na Święty Krzyż pierwszych mnichów.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego

Info: Święty Krzyż 1
26-004 Bieliny
tel. 041 317 70 21
www.swietykrzyz.pl

Źródło opisu: www.swietykrzyz.pl
Źródło zdjęć: www.swietykrzyz.pl
Dodane: 2008-07-27 15:53:15 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (4)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • kielisia
    29 maja 2011 at 20:45

    Jarmark na Świętym Krzyżu
    ” Z tradycją przez wieki. Chrobacja – legendarny początek Polski” – pod takim hasłem odbywać się będzie w niedzielę VI Jarmark Świętokrzyski – Święty Krzyż. W programie występy artystyczne, zespołów i grup teatralnych. Nie zabraknie też na jarmarku stoisk z rzemiosłem artystycznym. Będzie można obejrzeć i kupić m.in. wyroby z wikliny, słomy, białą broń, ozdoby z bibuły, obrazy, rośliny, zioła i miód, książki, wybić pamiątkową monetę, a także spróbować regionalnych potraw.

    Pomocna recenzja
  • mati_oszolom
    19 maja 2010 at 15:29

    Piękny klasztor, polecam.

    Pomocna recenzja
  • szwedzik155
    24 lutego 2010 at 15:03

    Przyjedżam tam co roku. To miejsce jest warte zwiedzania (klasztor, muzeum przyrody, buk jagielly, goloborze i wiele więcej obiektów).
    Naprawdę polecam!!!

    Pomocna recenzja
  • ogrodnikGordon
    22 października 2009 at 19:23

    Piekne miejsce. Człowiek tam poczuje historie. szkoda ze na murach koło klasztoru można znaleźć czasem szkło. Przykre ze niektóre osoby nie szanują tego miejsca.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna