Zaloguj się

Świętokrzyskie Centrum Nurkowe Inne, Inne

Okrzei 59, Kielce

WIĘTOKRZYSKIE CENTRUM NURKOWE
ABYSS DIVING
SDI FACILITY #004

ul. Okrzei 59
25-526 Kielce
tel. (041) 362 94 62
kom. 0-604-581-798
e-mail : joker_diving@op.pl
www.scn-abyss.pl

SCUBA DIVING INTERNATIONAL

SDI (SCUBA DIVING INTERNATIONAL) jest organizacją, która została powołana przez TDI (TECHNICAL DIVING INTERNATIONAL) do opracowania nowych rekreacyjnych standardów szkoleniowych. Było to spowodowane utworzeniem przez PADI własnego technicznego programu szkolenia. Początkowo wzorowano się na standardach NAUI. SDI już z nowo opracowanymi standardami szkoleniowymi oficjalnie rozpoczęła działalność na rynku amerykańskim w połowie 1999 r. Do Europy SDI trafiła z początkiem 2000 r., a od października 200O r. oficjalnym przedstawicielem SDI w Polsce jest firma Abyss Diving. SDI odróżnia się od innych organizacji tym, że wprowadziła do szkolenia rekreacyjnego pewne sprawdzone elementy z nurkowania technicznego, jak również utworzyła jedyny w swoim rodzaju program szkolenia „SOLO DIVING” dla nurków rekreacyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż w SDI jest tylko jeden stopień instruktorski. Po jego zdobyciu można szkolić na wszystkie stopnie płetwonurka, oczywiście po wykazaniu się odpowiednią praktyką. Najwyższy jest stopień instruktora trenera, który uprawnia do szkolenia kandydatów na instruktorów. Ponadto będąc członkiem SDI, można w sposób uproszczony „przejść” do TDI, jak również odwrotnie. Wynika to z faktu, iż praktycznie SDI i TDI jest jedną i tą samą organizacją, w której SDI odpowiada za program szkolenia rekreacyjnego, a TDI technicznego.

TECHNICAL DIVING INTERNATIONAL

TDI została założona w 1994 roku przez pioniera nurkowania technicznego amerykanina Breta Gilliama. Korporacja ta zajmuje się szkoleniami typu „technical diving” i wypracowała własny oryginalny program treningowy, który pozwala nurkować „inaczej” tzn. dłużej i głębiej niż pozwalają na to standardy nurkowania rekreacyjnego. Program ten obejmuje szkolenia na wszystkie stopnie nurkowe i instruktorskie począwszy od nurkowań z użyciem nitroxu poprzez użycie trimixu do nurkowań na urządzeniach o obiegu zamkniętym. Ewenementem jest utworzenie oddzielnego programu szkolenia dla kandydatów na poziom Technical Divemaster, którzy po jego ukończeniu mogą asystować instruktorom podczas szkoleń oraz prowadzić samodzielnie grupy certyfikowanych nurków technicznych w ramach uprawnień jakie sami posiadają. W połowie 1999 r TDI opracowała własne standardy szkolenia rekreacyjnego i uruchomiła program szkolenia pod nazwą SDI (SCUBA DIVING INTERNATIONAL). W chwili obecnej SDI-TDI posiada wyszkolonych na całym świecie ponad 250 tyś. płetwonurków na różnych poziomach wyszkolenia oraz ponad 10 tyś. instruktorów stając się tym samym najszybciej rozwijającą się techniczną organizacją szkoleniową na świecie. Oficjalnym przedstawicielem SDI-TDI w Polsce od 1999 r. jest firma ABYSS DIVING.

Na początku była pasja i z każdym dniem rosnąca fascynacja nurkowaniem. Potem przyszła myśl – dlaczego z czegoś, co się kocha, nie zrobić sposobu na życie? Pomysł odważny i dla wielu niemożliwy do realizacji. Bo rzeczywiście przeszkód było wiele. „Życzliwi” wytrwale radzili, żeby dać sobie spokój, „bo to i tak nie ma sensu”.

Czas pokazał, że sens ma i to ogromny. W listopadzie 2003 uroczyście otwarto Świętokrzyskie Centrum Nurkowe ABYSS DIVING. Dla wielu informacja o tym wydarzeniu była sygnałem, że w Kielcach są ludzie, którzy swojej przygody z wodą nie kończą na trzymetrowej głębokości basenu.

W zamyśle Centrum miało być sklepem ze sprzętem do nurkowania. Ale każdy, kto spróbował tego sportu wie, że po pewnym czasie myśli same zaczynają krążyć wokół kolejnego zejścia pod wodę. A do tego odczuwa się nieprzepartą chęć mówienia o nurkowaniu. Dla kogoś, kto nigdy tego nie spróbował to trudne do zrozumienia. Jego zainteresowanie często kończy się na logicznym pytaniu – na ile metrów zszedłeś? No cóż, czasem trudno im zrozumieć, że pierwsze zejście na 3 metry najczęściej wiąże się z większymi emocjami, niż kolejne na 40.

I być może dlatego pomysł z istnieniem wyłącznie sklepu nie do końca się sprawdził. Bo coraz częściej zaczęli pojawiać się ludzie, którzy chcieli po prostu porozmawiać, wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Zaczęli też przychodzić ci, którzy o nurkowaniu marzyli od dawna i ci, którzy dopiero zaczęli się tym interesować.

To spowodowało podjęcie kolejnej decyzji – Świętokrzyskie Centrum Nurkowe ABYSS DIVING musi rozszerzyć swoją działalność w Kielcach. Oprócz sklepu potrzebne są kursy nurkowe. Potrzebne jest miejsce, gdzie nie tylko będzie można kupić sprzęt i zdobyć umiejętności, ale także swobodnie porozmawiać o największej pasji swojego życia…

Źródło opisu: http://www.scn-abyss.pl/
Źródło zdjęć: http://www.scn-abyss.pl/
Dodane: 2009-11-05 17:16:11 przez becia119

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna