Zaloguj się

Sanktuarium NMP Mrzygłodzkiej Zawiercie Atrakcje, Zabytki

Rolna, Zawiercie

Obecny renesansowo – barokowy kościół paraf. pw. NMP wystawiony został na m-cu d. drewnianego między 1644 a 1653 r. sumptem Stanisława Warszyckiego – kasztelana krakowskiego, pana na Pilicy.

W ołtarzu głównym nowej świątyni umieszczono przywieziony w 1644 r. przez dominikanów z Krakowa obraz Matki Bożej Różańcowej, który od początku zaczęto otaczać szczególną czcią powołując przy parafii Arcybractwo Różańca Świętego.

Wnet Mrzygłód stał się, jednym z pierwszych w Polsce ośrodków, wzmożonego kultu Matki Boskiej Różańcowej. Z biegiem czasu oryginalny obraz uległ zniszczeniu i w 1804 r. został zastąpiony obecnym, mal. przez artystę Ciszewskiego na polecenie Łukasza Bnińskiego, marszałka wlk. koronnego dziedzica tut. dóbr.

Na nowy obraz, zwany odtąd obrazem Matki Boskiej Mrzygłodzkiej, nałożono pochodzącą z poprzedniego wizerunku XVIII – to w. sukienkę, zaś 25.VIII.1996 r. uroczyście ukoronowano go papieskimi koronami.

Wnętrze kościoła o barokowo – rokowym wyposażeniu, gł. z XVIII w.; w bocznym ołtarzu św. Antoniego z Padwy umieszczono relikwie św. Wojciecha i św. Wincentego.

Obok kościoła, w d. ogrodzie plebańskim – ołtarz polowy oraz Kalwaria wybudowana w 1986 r., przy wykorzystaniu jurajskiego wapienia, z wykonanymi w brązie przez prof. Tadeusza Tellera z Wrocławia rzeźbami scen Męki Pańskiej.

Źródło opisu: http://www.tvs.pl/turystyka/atrakcje/312/
Źródło zdjęć: http://www.tvs.pl/turystyka/atrakcje/312/877/
Dodane: 2010-03-28 21:04:48 przez mt56

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ocena ogólna