Zaloguj się

Jest jednym z piękniejszych XVI-wiecznych reprezentacyjnych placów w Europie. W każdej pierzei Rynku znajduje się zespół podcieniowych kamienic mieszczańskich.

Rynek Wielki jest placem idealnie kwadratowym o wymiarach 100 x 100 m. Na rynku krzyżują się pod kątem prostym dwie główne osie zespołu staromiejskiego.

Jak przystało na miasto idealne, Rynek ma wymiary 100 x 100 m, przy każdej pierzei, z której odchodzi jedna ulica, stoi po osiem pięknych kamienic podcieniowych. Zachowały one renesansowe portale, drewniane stropy i polichromie.

Z całej zabudowy rynkowej na plan pierwszy wysuwa się zamojski Ratusz, którego wieża wspina się na wysokość 52 m, a dodatkowo wzrok przykuwają misterne schody, prowadzące do wejścia głównego.

Właśnie przed tymi oświetlonymi schodami w czerwcowe i lipcowe wieczory ożywa Zamojskie Lato Teatralne i odgrywane są przedstawienia.

Każda z kamienic rynkowych ma swoją bogatą i ciekawą historię. Cztery z nich – tzw. kamienice ormiańskie kryją w swych wnętrzach Muzeum Zamojskie.

Oś podłużna o długości 600 m przebiega zgodnie z kierunkiem wschód – zachód, od bastionu VII do rezydencji Zamoyskich. Oś poprzeczna licząca 400 m przebiega z północy na południe, łącząc Rynek Wielki z rynkami: Solnym i Wodnym.

Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej
22-400 Zamość, Rynek Wielki 13
Tel.: 084 639 22 92

Źródło opisu: http://www.poznanskipalace.muzeum-lodz.pl/
Źródło zdjęć: http://www.poznanskipalace.muzeum-lodz.pl/
Dodane: 2009-01-24 14:30:05 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • 456julcia
    7 lutego 2010 at 11:17

    Bardzo ladnie, wspaniale można wiele zobaczyc:-)

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ocena ogólna