Zaloguj się

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu Edukacja, Planetaria

Hoffmanna 1-7, Grudziądz

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu działa już od 35 lat. W momencie otwarcia oficjalna nazwa placówki brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP).

W momencie powołania w 1964 roku Głównej Komisji Budowy LOAiP, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie, istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Dzięki zbliżającej się się okrągłej rocznicy 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, padło hasło: „Co najmniej 5 planetariów i obserwatoriów astronomicznych na 500 – lecie” . Kopernik kojarzył się wówczas Polakom przede wszystkim jako astronom, również jako lekarz czy prawnik. Mniej lub wcale jako ekonomista, a o pobycie Mikołaja Kopernika w Grudziądzu nie mówiło się wcale. Komisja Budowy LOAiP nie brała więc w ogóle pod uwagę Grudziądza, w którym nie było przecież nawet Oddziału PTMA. W 1968 roku powstaje w Grudziadzu Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (na początku jako Sekcja Oddziału toruńskiego, później samodzielny Oddział) z inicjatywy miłośnika astronomii Jerzego Szwarca. Towarzystwo to rozpoczyna działalność astronomiczną, organizuje pierwsze w tym mieście Dni Astronomii, mające na celu popularyzację sylwetki i działalności Mikołaja Kopernika. W tym samym roku Grudziądz zostaje miastem kopernikowskim: decyzją Rady Kultury i Sztuki włączony zostaje do Szlaku Kopernikowskiego, dołącza do takich miast jak: Toruń, Frombork, Kraków, Olsztyn i Lidzbark Warmiński. W styczniu 1971 r. zapada decyzja budowy LOAiP na gmachu grudziądzkiego Technikum Chemicznego i Elektrycznego. Budowa trwała tylko siedem miesięcy. Oddanie LOAiP do użytku nastąpiło w marcu 1972 roku.

„Wszelkie inne stworzenie patrzy w dół na ziemię, ale człowiekowi dano twarz, aby mógł zwrócić oczy ku gwiazdom i wzrok ku niebu”

(Owidiusz)

Filarem grudziadzkiego Planetarium i obserwatorium Astronomicznego była i jest pani Małgorzata Sróbka-Kubiak, która jako kierownik jednostki pracowała tam w latach 1972-2005. Obecnie kierownikiem PiO jest Sebastian Soberski. Od 1972 roku, w ciagu 35 lat działalności polegającej na popularyzowaniu astronomii, grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne odwiedziło ponad 250 tysięcy osób, co jest liczbą zaiste imponującą biorąc pod uwagę fakt, że jednorazowo w czasie seansu pod kopułą mieści się 36 osób.

APARATURA NASZEGO PLANETARIUM

projektor: ZKP 2P
data otwarcia: 26 marca 1972
średnica kopuły: 6 m
ilość miejsc: 36

Jak działa i co to jest planetarium?

Planetarium to miejsce (zwykle pod półkolistą kopułą), na której wyświetlane są przez projektor gwiazdy, Słońce, Księżyc, planety i inne obiekty astronomiczne oraz zjawisk atmosferyczne. Na sali planetarium wokół projektora umieszczone są fotele dla widzów oglądających astronomiczny program. W planetarium możemy odtwarzać wygląd gwieździstego nieba z dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi. Możliwości projektora planetarium uzupełniane są przez przeźrocza, animacje komputerowe i projektory efektów specjalnych. Dodatkowe audiowizualne środki pozwalają na tworzenie seansów w formie multimedialnego przedstawienia. W zależności od średnicy kopuły, na której wyświetlane są gwiazdy, planetaria dzielimy na małe, średnie i duże. Małe planetaria posiadają w przybliżeniu kopułę o średnicy od 5 do 12 m. Przykładem takiego planetarium jest nasze – grudziądzkie. Planetaria średnich rozmiarów mają średnicę od 12 do 18 m, natomiast duże planetaria wyróżniają się kopułą o średnicy ponad 18 m i obejmują także największe kopuły mające około 30 m.

Przy Planetarium działa Międzyszkolne Koło Astronomiczne,
skupiające młodzież wszystkich typów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.
Działają w dwóch grupach – jedna dla początkujących, a druga dla zaawansowanych.
Zajęcia odbywają się w czwartki w godzinach od 17:30 do 19:30 oraz piątki od 17:00 do 19:30.

Zapraszamy
młodzież zainteresowaną problematyką astronomiczną.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Jeśli chcą Państwo się z nami skontaktować prosimy użyć poniższych danych:

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
w Zespole Szkół Technicznych
ul. Hoffmanna 1-7
86-300 Grudziądz
tel. (056) 465 83 84 (prosimy dzwonić w godzinach od 13:00 do 14:00)
e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com

Źródło opisu: www.grudziadz.planetarium.pl
Źródło zdjęć: www.grudziadz.planetarium.pl
Dodane: 2010-04-27 19:54:55 przez martabielsk

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • dn88070715293
    23 października 2010 at 00:59

    Toruń ma lepsze … jednak warto sie wybrac od czasu do czasu

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna