Zaloguj się

Piotrkowska „Pietryna” Łódź Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Piotrkowska, Łódź

Ulica Piotrkowska

Reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych handlowych ulic Europy, długości ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości.

Historycznie stwierdzonym faktem jest, że nazwa ulicy pojawiła się w roku 1823.

Ulica ta stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum.

Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się ona w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji przemysłowej. Ulica podupadła znacznie po II wojnie światowej.

Dopiero po 1990 r. została poddana stopniowej rewitalizacji i zamieniona w rodzaj deptaka, który w dużym stopniu pełni rolę podobną do rynku starówki innych miast.

Budowle, urbanistyka, instytucje, restauracje, kluby i puby umieszczone w pobliżu tej ulicy tworzą obecnie szczególną jej atmosferę o „kultowym” charakterze, wykraczającym zasięgiem poza Łódź.

Warsztaty Future City Game (Gra w Miasto Przyszłości). Jej zasady zostały opracowane przez British Council i przetestowane już w kilkunastu miastach, m.in.: Oslo, Glasgow, Kopenhadze, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie. Chodzi w niej o wyłonienie najlepszych pomysłów na ożywienie ulic, dzielnic i całych miast. – W Łodzi wygrał projekt przekształcenia ulicy Piotrkowskiej w najdłuższy zielony deptak Europy. Pomysł ten bardzo się spodobał radzie miasta i został wpisany do strategii rozwoju Łodzi.

Centrum Informacji Turystycznej

Adres: 90-423 Łódź, Piotrkowska 87

tel.: (+48) 042 638 59 55, 042 638 59 56
fax: (+48) 042 638 59 55
e-mail: cit@uml.lodz.pl
www: www.cityoflodz.pl

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-02-07 14:19:22 przez Anonim

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • Igorek
  1 marca 2013 at 22:51

  Piotrkowska znowu doczekała się remontu i rewitalizacji deptaka, póki co remont trwa w części od Al. Mickiewicza w kierunku północnym … w planach następne odcinki do Placu Wolności.

  Pomocna recenzja
 • ludek z łódki
  29 lipca 2010 at 19:21

  Póki co przy nowym składzie rajców główna ulica miasta „schodzi na psy” i wygląda, że proces ten się cały czas pogłębia 🙁 coraz mniej ulica ta przypomina centrum kulturalno-rozrywkowe … a coraz bardziej aż żal patrzeć …:(

  Pomocna recenzja
 • Błękitna
  2 września 2010 at 15:54

  Niestety dużo dobrego o tej ulicy nie mogę powiedzieć. Jest brudna, zatłoczona i w niczym nie przypomina ulicy artystyczno – kulturalnej.

  Pomocna recenzja
 • lodzki
  15 października 2010 at 19:17

  Na progu XXI wieku ulica Piotrkowska przeżywa największy kryzys od czasów powstania. Powolna śmierć ulicy Piotrkowskiej, stała się niezaprzeczalnym faktem. Czas na zmiany !!!

  Pomocna recenzja
 • cukerro
  13 czerwca 2011 at 19:54

  Ulica Piotrkowska z ogródkami. Przez dekady wizytówka Łodzi, jedna z najbardziej znanych ulic w Polsce.Ostatnio w nie najlepszej kondycji. Nadal centrum imprezowe i restauracyjne. Jeszcze można tu zrobić zakupy – na jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie.

  Pomocna recenzja
 • lodzia
  28 lipca 2011 at 09:18

  Ulica Piotrkowska – wygrała w internetowym plebiscycie :wizytówka na Street View” – Street View to aplikacja uruchomiona przez Google, dzięki której można przeglądać panoramiczne widoki miejsc z całego świata. Teraz jej użytkownicy będą mogli wirtualnie odwiedzić ulicę Piotrkowską i oglądać ją na zdjęciach panoramicznych.

  Pomocna recenzja
 • Ulica Piotrkowska
  24 października 2011 at 19:59

  http://www.ulicapiotrkowska.blogspot.com – prawdziwy przewodnik po Ulicy Piotrkowskiej

  Pomocna recenzja
 • akLED
  7 grudnia 2011 at 11:11

  77 choinek i 8 sań zaprzężonych w renifery będą w Łodzi rozświetlały Piotrkowską do końca stycznia. Świąteczna iluminacja uruchomiana w mikołajki przywraca najlepsze wspomnienia o świetności ulicy Piotrkowskiej !

  Pomocna recenzja
 • assa
  1 czerwca 2012 at 14:35

  Łódź jest ważnym centrum kulturalnym w Polsce, a ulica Piotrkowska należy do najładniejszych w kraju. Warto zobaczyć architekturę m.in. secesyjnych pałaców i kamienic.

  Pomocna recenzja
 • riNka
  10 stycznia 2013 at 16:09

  Polecam wycieczkę Szlakiem Dziedzictwa Filmowego Łodzi. Na trasie znajdują się m.in. stare kina, „Aleja Gwiazd” na ul. Piotrkowskiej, czy plenery, które „grały” w filmach. Wycieczki organizowane są w soboty, a uczestnictwo w nich jest bezpłatne.

  Pomocna recenzja
 • Turysta
  30 września 2009 at 12:17

  Powstał projekt przekształcenia ulicy Piotrkowskiej w najdłuższy zielony deptak Europy. Pomysł ten został wpisany do strategii rozwoju Łodzi.

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ocena ogólna