Zaloguj się

Park przy Dworze Olszewskich Atrakcje, Parki

Hellwiga 11, Bełchatów

Zabytkowy park przy Dworku Olszewskich położony jest w Bełchatowie przy ulicy Hellwiga 11.

Właścicielem zespołu dworsko-parkowego, wykorzystywanego dziś przez Muzeum Regionalne w Bełchatowie, jest Samorząd Miasta. Do zespołu dworsko-parkowego należy: dwór bełchatowski zwany potocznie “Pałacem Olszewskich” oraz otaczający go park o powierzchni 2,83 ha.

Park o kompozycji geometrycznej, jaki towarzyszył barokowemu dworowi w XVIII wieku, został w XIX wieku przekształcony w założenie krajobrazowe. Zmiany własnościowe i uszczuplenia terenowe parku, jakie nastąpiły po II wojnie światowej oraz brak należytej stałej pielęgnacji parku, spowodowały całkowite zatarcie historycznej kompozycji. Zgodnie z opracowaną w 1997 roku dokumentacją projektową park odzyskał kompozycję stylizowaną na założenie geometryczne w części najbliższej dworowi, natomiast w częściach dalszych przechodzącą w założenie krajobrazowe.

Od północy park graniczy z osiedlem bloków mieszkalnych, od południa i wschodu z zapleczami podwórek i budynkami gospodarczymi, natomiast od zachodu naturalną granicę wyznacza rzeka Rakówka, płynąca wąskim i uregulowanym korytem. Z historycznego ogrodzenia parku nie pozostały żadne szczątki, niemniej jednak w trakcie przeprowadzanych prac przy rewaloryzacji parku został on ogrodzony (w części frontowej i południowej ogrodzeniem stylizowanym z ozdobnymi bramami).

Wśród starych i zabytkowych lip, wiązów i klonów wkomponowano nowe drzewa i krzewy. Wytyczono nowe alejki spacerowe, pośród których umieszczono dydaktyczną ścieżkę geologiczną. Wzdłuż alejek ustawione są ławki i założone jest oświetlenie. Dodatkowo park zdobi stylizowana fontanna ogrodowa umieszczona po zachodniej stronie dworu. Dziś rośnie tutaj około 400 drzew i krzewów, m.in. klony pospolite, lipy drobnolistne, kasztanowce białe, wiązy, wierzby, topole, olsze czarne, robinie akacjowe, orzechy włoskie, jesiony, graby pospolite, czeremcha amerykańska, lilak pospolity, dereń biały. W parku znajdują się drzewa uznane za pomniki przyrody. Są to wiąz polny i lipa.

Źródło opisu: http://www.belchatow.pl/spacer.php?pan_id=1108-1001-0105
Źródło zdjęć: http://www.belchatow.pl/spacer.php?pan_id=1108-1001-0105
Dodane: 2010-03-26 12:31:47 przez ati

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ocena ogólna