Zaloguj się

Park Kultury i Wypoczynku z Olszynkami Rzeszów
Park Kultury i Wypoczynku z Olszynkami (wzdłuż lewostronnego brzegu Wisłoka).

Ulokowany w terenie zalewowym między Mostem Lwowskim a Mostem Karpackim jest największym rzeszowskim parkiem, a jak twierdzą niektórzy, także najładniejszym rzeszowskim parkiem.

Jego powstanie wiąże się z powojennymi losami Wisłoka. W latach 70-tych na rzece rozpoczęto budowę zapory, która spowodowała spiętrzenie wody i powstanie zbiornika wodnego o długość ok. 4 km i szerokości od 40 do 200 m.

Podstawową przyczyną jego utworzenia była konieczność zapewnienia mieszkańcom miasta zasobów wody pitnej, ochrony przeciwpowodziowej, a także stworzenie atrakcyjnego miejsca do odpoczynku i rekreacji.

Wtedy to powstały szerokie bulwary spacerowe, biegnące częściowo przez park, który potocznie nazywany jest właśnie bulwarami. Okolice zalewu można uznać za prawdziwy raj dla ornitologów. Przyczyniły się do tego powstałe z biegiem lat wypłycenia, dobrze rozbudowana linia brzegowa z gęstymi zaroślami, a także obecność niedostępnych z lądu wysepek tworzących znakomite warunki lęgowe i bytowe dla wielu gatunków zwierząt, a w szczególności dla ptactwa wodnego. Zaobserwowano w tym miejscu ponad 200 gatunków ptaków, z których liczne właśnie tutaj ma swoje siedliska.

Stanowi również naturalny „zabezpieczenie” dla miasta w razie powodzi.

Główne założenie architektoniczne parku zostało stworzone w latach 70. w czasie, gdy w okolicy na lewym brzegu rzeki powstawały duże osiedla mieszkaniowe wzdłuż ulic Hetmańskiej i Dąbrowskiego.

Obecnie to jedno z ulubionych miejsc do spacerów wielu rzeszowian. Często wypoczywają w nim całe rodziny. Do parku warto się wybrać również ze względu na odbywające się tu koncerty i imprezy plenerowe.

W parku zlokalizowana jest mała estrada koncertowa, na której organizowane są latem imprezy plenerowe. Zlokalizowano ostatnio tu także Park Linowy Expedycja. Od południa łączy się z Rezerwatem Przyrody „Lisia Góra”.

Lokalizacja parku
Rzeszów, Olszynki nad Wisłokiem
– przy ulicy Szopena.

Źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rzesz%C3%B3w
Źródło zdjęć: skyscrapercity.com
Dodane: 2011-07-22 16:01:54 przez Martika

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna