Zaloguj się

Pałac Goldsteinów (czasami nazywany Pałacem Przemysłowców lub Willą Goldsteinów) – neorenesansowy pałac braci Abrahama i Józefa Goldsteinów, położony w zachodniej części śródmieścia Katowic, na rogu placu Wolności i ul. Matejki.

Pałac jest reprezentacyjną budowlą z drugiej połowy lat siedemdziesiątych XIX wieku. Ma dwie kondygnacje. Elewacje zewnętrzne są zdobione bogatą dekoracją sztukatorską i kamieniarską. W bocznej elewacji znajdują się rzeźby przedstawiające trzy postacie kobiece – alegorie przemysłu, nauki i sztuk pięknych. Postacie trzymają: młotek, lokomotywę, książkę, pochodnię, zwój i paletę malarską.

We wnętrzu jest natomiast reprezentacyjna klatka schodowa i hall z bogatą dekoracją malarską z dużą ilością złoceń. Sala posiedzeń jest ze stropu kasetonowego, wykładana bogato złoconym kurdybanem. O majętności właścicieli pałacu świadczą również marmury, z których zrobione zostały posadzki, oraz wykorzystanie piaskowca, wysokiej jakości drewna oraz złocenia. Na każdej kondygnacji znajdowało się osiem lub dziewięć pokoi „pańskich”, kuchnia, spiżarnia, łazienka oraz dwa pokoje dla służby. Obecna sala posiedzeń na I piętrze jest prawdopodobnie dawną salą balową.

Bracia Goldsteinowie mieli tartaki w wielu miastach, w tym także w Katowicach, na tyłach pałacu. W 1892 roku miał miejsce pożar tartaku. W 1893 roku, ze względu na duże straty poniesione w wyniku pożaru, Goldsteinowie przeprowadzili firmę do Wrocławia. Posiadłość sprzedali firmie Kohlen Produzenten Georg Von Giesches Erben. Przed II wojną światową mieściła się w nim Izba Przemysłowo-Handlowa, natomiast w latach 1952 – 1990 mieściło się tu Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej oraz kino „Przyjaźń”. W piwnicach pałacu w latach 1960 – 1970 działał teatr awangardowy „12a” (nazwany od numeru budynku). Do niedawna gościła tu również restauracja „Kolumb”, a w 2008 roku ma się tu wprowadzić urząd stanu cywilnego. Właścicielem pałacu jest miasto.

Architekt pałacu jest nieznany, lecz historycy podejrzewają, że był to architekt z Berlina.

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-06-18 19:31:26 przez Gorroz

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna