Zaloguj się

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta – warszawska galeria utworzona w 1860, z inicjatywy Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Siedziba jej znajduje się przy placu Małachowskiego 3, w warszawskim Śródmieściu.

Początkowo celem Towarzystwa było organizowanie wystaw, zakup dzieł sztuki (do kolekcji narodowej) i udzielanie pomocy młodym artystom. Obecna siedziba Zachęty, zaprojektowana przez Stefana Szyllera, wzniesiona została w latach 1898-1900, dzięki wysiłkom Towarzystwa i hojności społecznej, stając się jednym z głównych warszawskich ośrodków sztuki, promującym nowe malarstwo.

W budynku galerii, 16 grudnia 1922 roku, zamordowano Gabriela Narutowicza. Po drugiej wojnie światowej, zbiory Zachęty przeniesione zostały do Muzeum Narodowego, zapoczątkowując w jej gmachu działalność Centralnego Biura Wystaw Artystycznych. W roku 1989, instytucja nazwana została Państwową Galerią Sztuki Zachęta, przywołując tym samym tradycje przedwojenne.

25 września 2003, galeria Zachęta została mianowana Narodową Galerią Sztuki.

Kolekcja dzieł sztuki galerii zawiera ponad 600 dzieł malarskich, 2600 prac na papierze (grafika, rysunki, gwasze) oraz niewielką liczbę rzeźb i tkanin. Trzon zbiorów malarskich stanowią prace z lat 60. i 70. Co roku w „Zachęcie” prezentowana jest polska edycja wystawy „WORLD PRESS PHOTO”.

Galeria oprócz wystaw organizuje seminaria, konferencje, sesje naukowe i koncerty, natomiast w ramach działalności edukacyjnej wykłady, spotkania autorskie, zwiedzanie wystaw, pokazy slajdów i filmów o sztuce oraz spotkania koła miłośników sztuki.

Galeria „Zachęta” jest jednym z najstarszych i największych salonów wystawowych w Polsce. Przez blisko 45 lat zorganizowano w Zachęcie ponad 2000 wystaw indywidualnych i zbiorowych sztuki polskiej i obcej. Dzięki rozbudowie i remontom powierzchnia sal wystawowych liczy obecnie 1765 m2 .Dziedziny sztuki prezentowane w galerii: malarstwo, rzeźba, grafika, instalacja, sztuka video, fotografia, rysunek, sztuka obiektu, film.

tel. 022 827 58 54

www.zacheta.art.pl

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-02-21 19:03:57 przez Gorroz

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna