Zaloguj się

Muzeum Pożarnictwa w Świeciu

Muzeum Pożarnictwa w Świeciu prowadzone jest przez OSP w Świeciu gromadzi, opracowuje i eksponuje zbiory ilustrujące dzieje straży pożarnej i miasta Świecia.

W Muzeum znajdują się ekspozycje stałe.

Do najciekawszych zabytków w kolekcji należy zaliczyć: Sikawki różnych typów z XIX i XX w sprzęt alarmowy w skład którego wchodziły m.in. syreny, bekadła, sygnałówki, pożarowskazy ręcznie wyszywane sztandary jednostki straży pożarnej w Świeciu sprzęt oświetleniowy, armaturę wodną: łączniki, hydranty, smoki wodne, prądownice, mundurowanie oraz hełmy strażackie (paradne i bojowe) obrazujące zarówno charakter ubioru strażackiego z końca XIX wieku używanego w strażach w Prusach, jak i XX- wieczne wzory umundurowania, uzbrojenie osobiste strażaka w tym:parciane pasy bojowe i toporki, sprzęt przeciwdymno – gazowy w tym: maski przeciwgazowe z pochłaniaczami, aparaty tlenowe plecakowe, wydawnictwa specjalistyczne, dyplomy, fotografie, plakaty przeciwpożarowe oraz odznaczenia strażackie.

Integralną częścią Muzeum jest Dział Historii Miasta Świecie, w którym prezentowane są zbiory obrazujące wielowiekowe dzieje grodu nad Wisłą. Zgromadzono tu dawne fotografie i pocztówki z widokiem miasta, a także pamiątki związane z miastem.

Osoby chcące zwiedzić Muzeum Pożarnictwa w Świeciu prosimy o kontakt telefoniczny pod nr telefonów :

+48 52 33 13 360
+48 505 030 838

lub pocztą email :
ospswiecie@op.pl

Serdecznie zapraszamy!
WSTĘP WOLNY

Muzeum Pożarnictwa w Świeciu

86-100 Świecie,

ul. Mickiewicza 10 ,

tel. 052 33 13 360

http://www.ospswiecie.republika.pl/

Źródło opisu: http://www.ospswiecie.republika.pl/
Źródło zdjęć: http://www.ospswiecie.republika.pl/
Dodane: 2010-04-21 17:53:21 przez martabielsk

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • Świeciak
    11 września 2012 at 11:39

    Jeśli ktoś przyjedzie do Świecia specjalnie do „muzeum pożarnictwa”, to się nieźle rozczaruje, bo zastanie tam zakład blacharski…

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ocena ogólna