Zaloguj się

Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Dworek w Żelazowej Woli

Żelazowa Wola to niewielka miejscowość położona na równinie mazowieckiej, tuż przy historycznym trakcie prowadzącym z Poznania do Warszawy (ok. 50 km na zachód od stolicy, ok. 7 km od Sochaczewa). Historia wsi, której nazwa pochodzi od nazwiska pierwszych właścicieli, sięga XVI wieku.

Dysponentów majątku było wielu, w pamięci potomnych zachowała się jednak głównie rodzina hrabiów Skarbków, osiadła w Żelazowej Woli na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1802 roku zamieszkał tu bowiem, zatrudniony przez Ludwikę Skarbek jako guwerner, Mikołaj Chopin; a wkrótce potem – 22 lutego lub 1 marca 1810 roku – przyszedł na świat jego genialny syn Fryderyk. Lewa oficyna dworu Skarbków, w której zamieszkali państwo Chopinowie po ślubie w 1806 roku była ?niedużym budynkiem murowanym, o wysokim, stromym dachu, z dużymi oknami o drobnych szybach, z dwiema facjatkami w dachu, bez ganeczków; wewnątrz siedem niedużych izb wapnem bielonych”. Chociaż nie stała się domem rodzinnym Chopinów na długo – jako że już pod koniec 1810 roku przeprowadzili się do Warszawy – jednak jako miejsce urodzenia Fryderyka Chopina otrzymała rangę niemalże narodowego sanktuarium.

Pierwszym zwiastunem narodzin kultu Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, było wybudowanie i odsłonięcie w 1894 roku obelisku z płaskorzeźbą-wizerunkiem kompozytora(przedtem, w latach 60-tych XIX wieku przeprowadzono remont oficyny, zmieniający jej pierwotny wygląd). Kilka następnych chudych lat nie przyniosło większych zmian, jednak do Żelazowej Woli coraz tłumniej przyjeżdżali miłośnicy sztuki Chopina.

W 1926 roku powstały dwie organizacje, które za cel postawiły sobie wykupienie Żelazowej Woli z rąk prywatnych: warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina i sochaczewski Komitet Chopinowski; sfinalizowanie zakupu nastąpiło w listopadzie 1928 roku. Kolejne ciało społeczne – Komitet Budowy Domu Chopina w Żelazowej Woli przystąpiło do odbudowy dworku; zaprojektowanie parku i ogrodu powierzono prof. Franciszkowi Krzywdzie-Polkowskiemu. Obiekt udostępniono zwiedzającym w czerwcu 1939 roku.

Po wojnie (1948) przebudowano wnętrza dworku według projektu Mieczysława Kuzmy, kolejne renowacje odbyły się w latach 1958 i 1968. Obecnie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina opracowuje nowy plan zagospodarowania otoczenia dworku. Przewiduje się m.in. wybudowanie sali koncertowej, a także kawiarni i nowoczesnego kompleksu obsługi turystów.

Urządzenie wnętrza dworku nie stanowi próby rekonstrukcji stanu z początku XIX wieku, oddaje jedynie styl i charakter epoki. Powodem takiego ujęcia jest brak źródeł dla odtworzenia pierwotnego rozplanowania pomieszczeń mieszkalnych, również ?przypisanie” pokoi poszczególnym członkom rodziny Chopinów ma dziś charakter symboliczny. Nie zachowały się do naszych czasów prawie żadne sprzęty z domu Chopinów, możemy jednak przypuszczać, że oficyna, w której zamieszkał nauczyciel języka francuskiego z rodziną, była wyposażona raczej skromnie.

W większości pomieszczeń zwracają uwagę przepięknie malowane stropy, ozdobione motywami roślinnymi. Takie drewniane, belkowane sufity, były charakterystycznym elementem wnętrz w polskich dworach. Nastrój dworku podkreślają żyrandole i świeczniki w stylu Księstwa Warszawskiego, a miłym szczegółem nadającym pokojom domowy charakter są XIX-wieczne piece kaflowe.

Zwiedzających wita historyczne przedstawienie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina – rycina wykonana według rysunku Napoleona Ordy (z zakładu litograficznego Maksymiliana Fajansa), przedstawiająca prawą oficynę dworu Skarbków w latach 80-tych XIX wieku.

POKÓJ Z KOMINKIEM. Niegdyś – być może – znajdowała się tu kuchnia. Dawne naczynia kuchenne – cynowe i miedziane – przybliżają atmosferę XIX-wiecznego gospodarstwa domowego.

SALONIK MUZYCZNY. Ozdobą saloniku jest komplet XIX-wiecznych mebli w stylu dyrektoriatu. Na głównej ścianie umieszczono kopię obrazu olejnego Antoniego Kolberga z 1848 roku, wykonaną przez Kazimierza Mordasewicza, przy drzwiach na taras – akwarelę Teofila Kwiatkowskiego Chopin w stroju domowym oraz wspólny portret rodziców kompozytora (fotografia szkicu do obrazów Ambrożego Mieroszewskiego). Wyposażenia wnętrza saloniku dopełnia współczesny fortepian koncertowy.

Waza z karraryjskiego marmuru wypełniona bukietem kwiatów, symbolicznie wskazuje miejsce narodzin Fryderyka Chopina. Jest to wynik analiz architektonicznych, przeprowadzonych w trakcie remontu dworku, które są fragmentem prowadzonych na szeroką skalę badań rekonstrukcyjnych.

POKÓJ STOŁOWY. Znajdują się tu XIX-wieczne meble w stylu biedermeier (stół i krzesła) oraz XVIII-wieczna sekretera z interesującym zwieńczeniem w kształcie orła. Charakter pomieszczenia, zaprojektowanego jako jadalnia, podkreśla użycie w wystroju porcelanowych naczyń stołowych.

Na ścianach umieszczono ryciny z widokami XVIII-wiecznej Warszawy autorstwa Bernardo Belotto, zwanego Canalettem. Są to kolejno: pejzaż miejski Powiśla, panorama Warszawy widziana od strony Pragi oraz Plac Zamkowy. Wspomnieniem obecności Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli jest list do Jana Białobłockiego, napisany tu w 1825 roku, w wigilię świąt Bożego Narodzenia.

POKÓJ MATKI. W skład wyposażenia wchodzi komplet mebli mahoniowych w stylu biedermeier (stół i kanapa), stojące lustro, XVIII-wieczne biurko z drzewa orzechowego z intarsjowanym blatem i zegar z dawnego mieszkania hrabiostwa Skarbków. Cennym eksponatem jest fortepian skrzydłowy z lat 1819-1820, pochodzący prawdopodobnie z warszawskiej fabryki instrumentów Antoniego Leszczyńskiego. Według legendy rodzinnej przekazanej przez ofiarodawców, grywał na nim Fryderyk Chopin, odwiedzając w Paryżu polskiego malarza Januarego Suchodolskiego.

W pokoju matki zgromadzono też portrety i dokumenty rodzinne. Na głównej ścianie, na tle tkaniny z Buczacza wiszą portrety rodziców Fryderyka: Tekli Justyny z Krzyżanowskich (1782-1861) i Mikołaja Chopina (1771-1844), zaś po obu stronach drzwi – sióstr kompozytora: starszej Ludwiki (1807-1855) i młodszej Izabelli (1811-1881). Namalował je współcześnie Jan Zamoyski, na podstawie reprodukcji zaginionych w czasie wojny obrazów olejnych Ambrożego Mieroszewskiego z 1829 roku. Pomiędzy oknami umieszczono fotografię miniatury nieokreślonego autora przedstawiającą trzecią, najmłodszą siostrę Fryderyka – Emilię (1812-1827), zmarłą na gruźlicę w wieku niespełna 15 lat. W pokoju matki znajdują się też trzy młodzieńcze wizerunki Fryderyka – kopie portretów Elizy Radziwiłłówny, Marii Wodzińskiej i Ambrożego Mieroszewskiego.

Przy przejściu do kolejnego pomieszczenia, w oszklonej gablocie, umieszczono kopię aktu ślubu państwa Chopinów oraz reprodukcje stron z księgi urodzeń i chrztów kościoła w Brochowie, z wpisami dotyczącymi Fryderyka.

POKÓJ DZIECINNY. Centralne miejsce zajmuje tu fortepian z pionowym pudłem rezonansowym, nazywany ?żyrafą” (skonstruowany we wczesnych latach XIX wieku przez niemiecką firmę F. Kuhlbörsa z Wrocławia). Być może na podobnym instrumencie Fryderyk komponował swoje pierwsze utwory, których odwzorowania możemy obejrzeć na drukach faksymilowych. Są to: strona tytułowa pierwodruku Poloneza g-moll z 1817 roku i autograf Poloneza As-dur z 1821 roku A nieopodal dwie imieninowe laurki, które kilkuletni Frycek wykonał dla ojca i matki.

Atmosferę pokoju dziecinnego podkreśla obraz olejny Dziecię Jezus wśród aniołków, namalowany ręką Elizy Radziwiłłówny ok. 1830 roku.

POKÓJ OJCA wyposażony jest w komplet mebli stylowych, reprezentujących klasycystyczny angielski styl Adamów; w skład umeblowania wchodzi kanapa i sekretarzyk oraz XIX-wieczna biblioteczka ze skromnym księgozbiorem. Ściany ozdobione są XIX-wieczną grafiką, której wyboru dokonano w nawiązaniu do biografii Mikołaja Chopina. Drzeworyt Władysława Gościmskiego przedstawia kościół w Brochowie – miejsce ślubu Mikołaja oraz chrztu jego syna. Do Warszawy, gdzie państwo Chopinowie zamieszkali już jesienią 1810 roku, przenosi nas miedzioryt Nicolasa Chalmandriera wykonany według planu włoskiego kartografa Rizzi Zannoniego (z 1772 roku) oraz miedzioryt Fryderyka Krzysztofa Dietricha z widokiem Krakowskiego Przedmieścia i kościoła Św. Krzyża. Mikołaj Chopin, opuściwszy Francję, większość swojego życia spędził w stolicy Królestwa Polskiego i właśnie to miasto uznał za swoją ?małą ojczyznę”. Stał się polskim patriotą, co podkreślają akwatinty Dietricha obrazujące sceny z powstania listopadowego. O głębokich uczuciach ojcowskich Mikołaja do syna mówi natomiast umieszczony w gabinecie rysunek ukochanego jedynaka: pejzaż z mostkiem.

Niezatarte wrażenie zostawia na zwiedzających Dom Urodzenia Fryderyka Chopina również jego otoczenie. Chociaż w porównaniu z pierwotnymi założeniami profesora Krzywdy-Polkowskiego, dzisiejszy park nie jest aż tak bogaty (planowe przerzedzanie przeprowadzone na początku lat 60-tych zmniejszyło nieco liczbę i asortyment roślin, szkody wyrządziły w parku również surowe zimy), jednak nadal pozostaje zjawiskiem wyjątkowym. Położony na siedmiohektarowym, wydzielonym i ogrodzonym dookoła chopinowskiego dworku terenie, zachwyca swoją niepowtarzalną urodą ?park strojny i bogaty”, gromadzący ?liczne, międzynarodowe audytorium […] bogate w formie jak muzyka Chopina i urozmaicone, jak jej charakter”. Można tu podziwiać odmiany roślin z całego świata – oprócz rodzimych wierzb, klonów, dębów i topoli amerykańskie sosny, kalifornijskie jodły, japońskie berberysy, cierniste pigwowce z Chin. Rozmaitość gatunków sprawia, że każda pora roku zachowuje swój odmienny urok.

Spacerując po parku napotykamy – tym razem przestrzenne – wizerunki Fryderyka Chopina – dawny obelisk przeniesiony jeszcze przed wojną w pobliże jednej z dalszych alejek oraz – w otoczeniu dworku – dwa współczesne monumenty: pomnik w brązie wykonany przez Józefa Gosławskiego i popiersie autorstwa Stanisława Sikory. Szeroka aleja wiodąca od bramy wejściowej prowadzi do ocienionego przez kasztanowce dziedzińca. Tutaj młody Fryderyk grywał na wystawianym z salonu fortepianie, kiedy przyjeżdżał w odwiedziny do Żelazowej Woli. Na zawsze zapamiętał urok mazowieckiej ziemi – możemy to usłyszeć w jego pięknych mazurkach.

Miejsce urodzin Chopina zaczyna nowe życie. Z odświeżonym dworkiem, odrestaurowanym parkiem i nowoczesnymi pawilonami obsługi turystów staje się muzeum na europejskim poziomie. Dworek, w którym urodził się Fryderyk Chopin, przeszedł generalny remont.

Miejsca w Parku:
Preludium ? budynek wejściowo-recepcyjny rozwiązany jako parterowy pawilon ogrodowy. Tu mieszczą się kasy, stanowiska do wydawania audioguide?ów, sklep z pamiątkami i kawiarnia.

Polonez ? mostek na Utracie

Mazurek ? mostek na Utracie

Barkarola – scena nad stawem wraz z zapleczem. Miejsce koncertów plenerowych, które odbywać się tam będą w miesiącach letnich.

Scherzo ? na tyłach parku usytuowana jest oranżeria, gdzie będzie można kupić rośliny wprost z Żelazowej Woli.

Nokturn ? dawny salon ogrodowy na tyłach Dworku z alejką prowadzącą do pomnika Chopina autorstwa Józefa Goławskiego.

Etiuda ? to budynek reprezentacyjno-gościnny, w którym zlokalizowano wielofunkcyjną salę na ok. 80 miejsc. Po przeciwnej stronie hallu znajduje się restauracja na ok. 40 osób. Szklane ściany budynku, lekkie i transparentne, pozwalają na stały kontakt z uroczym parkiem.

Dzień otwarcia muzeum w Żelazowej Woli po zimowej przerwie wybrano nieprzypadkowo: 22 lutego lub 1 marca 1810 r. przyszedł tu na świat Fryderyk Chopin.

DOM URODZENIA FRYDERYKA CHOPINA W ŻELAZOWEJ WOLI
(Oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie)

http://pl.chopin.nifc.pl

Godziny otwarcia:

DOM URODZENIA FRYDERYKA CHOPINA W ŻELAZOWEJ WOLI
Oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Żelazowa Wola 15
96-503 Sochaczew
tel.: +48 46 8633300
fax.: +48 46 8634076
e-mail: zelazowawola@nifc.pl

Muzeum zaprasza od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 19.00

Poniedziałek:
Dworek zamknięty dla zwiedzających
Park dostępny dla zwiedzających

Cennik
Bilety normalne indywidualne:
Żelazowa Wola (park i muzeum) 23 zł
Żelazowa Wola (park) 7 zł

Bilety ulgowe*
Żelazowa Wola (park i muzeum) 14 zł
Żelazowa Wola (park) 4 zł

Bilety normalne grupowe**
Żelazowa Wola (park i muzeum) 19 zł
Żelazowa Wola (park) 6 zł

Bilety ulgowe grupowe ***
Żelazowa Wola (park i muzeum) 11 zł
Żelazowa Wola (park) 3 zł

Bilety rodzinne****
Żelazowa Wola (park i muzeum) 64 zł
Żelazowa Wola (park) 20 zł

** Bilety normalne grupowe przysługują grupom zorganizowanym składającym się z co najmniej 15 osób
*** Bilety ulgowe grupowe przysługują zorganizowanym grupom dzieci i młodzieży szkolnej liczącym co najmniej 15 osób
**** Bilety rodzinne przysługują rodzicom lub opiekunom wraz z dziećmi; jeden bilet upoważnia do wstępu maksymalnie 6 osób

Źródło opisu: http://pl.chopin.nifc.pl
Źródło zdjęć: http://pl.chopin.nifc.pl
Dodane: 2009-02-10 10:55:20 przez Anonim

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • Muzykant
    16 listopada 2009 at 15:03

    Miejsce godne polecenia dla entuzjastów historii i muzyki poważnej

    Pomocna recenzja
  • Krisso
    1 stycznia 2010 at 13:26

    200. Rocznica Urodzin Fryderyka Chopina – obchody Roku Chopinowskiego 2010 ? jednego z najważniejszych wydarzeń promujących Polskę i jej kulturę na świecie !

    Pomocna recenzja
  • aassiiaa
    7 stycznia 2010 at 19:38

    bomba.fryderyk chopin…to był ktoś…

    Pomocna recenzja
  • aassiiaa
    7 stycznia 2010 at 19:43

    Już go z nami nie ma…
    -fryderyka chopina – oto kawałek mego wiersza kim był chopin.
    …Frycek to ktos ważny … Poznaj go lepiej.
    Kalendarium fryderyka chopina

    * 1810 ? narodziny Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
    * 1817 ? pierwsza próba kompozytorska w wieku 7 lat
    * 1818 ? pierwszy występ estradowy
    * 1823 ? rozpoczęcie nauki kompozycji u Elsnera
    * 1826 ? studia w Szkole Głównej Muzyki
    * 1829 ? wizyta w Wiedniu
    * 1830 ? ostateczne opuszczenie Polski
    * 1831 ? przyjazd do Paryża
    * 1835 ? zaręczyny z Marią Wodzińską (Walc As-dur)
    * 1836 ? spotkanie z George Sand
    * 1837 ? zerwanie z Wodzińską
    * 1838 ? związek z George Sand, wyjazd na Majorkę, praca nad 24 Preludiami
    * 1839 ? powrót do Francji, powstaje Sonata b-moll
    * 1844 ? umiera ojciec Chopina
    * 1845 ? kłótnie z George i choroba Fryderyka nasilają się
    * 1847 ? zerwanie z George
    * 1848 ? wyjazd z uczennicą Jane Stirling do Anglii i Szkocji
    * 1849 ? śmierć w Paryżu

    aassiiaa

    Pomocna recenzja
  • duppa
    8 stycznia 2010 at 19:30

    fryderyk chopin to debil

    Pomocna recenzja
  • ana bell
    8 stycznia 2010 at 19:34

    Bardzo lubię tę stronę, alę nie sądzę aby wystawianie takich komentarzy jak użytkownik duppa, jest niwłaściwe. Użytkowniku duppa wstyć się Fryderyk Chopin był wielkim Polakiem.

    Pomocna recenzja
  • ana bell
    8 stycznia 2010 at 19:40

    # 1810
    Fryderyk Chopin urodził się 1 marca (albo według niektórych historyków 22 lutego) 1810 we wsi Żelazowa Wola na Mazowszu. Jego ojciec Mikołaj był Francuzem z Lotaryngii, który przywędrował do Polski w 1787 roku, wraz z wracającym do kraju Janem Adamem Weydlichem. Weydlich zarządzał dobrami hrabiego Michała Paca we wsi Marainville, skąd pochodził Mikołaj Chopin. Matka Fryderyka, Justyna z Krzyżanowskich, była powinowatą hrabiny Ludwiki Skarbkowej, właścicielki dóbr w Żelazowej Woli. Chopinowie mieszkali w oficynie jej dworu, Mikołaj był guwernerem synów hrabiego. 23 kwietnia Fryderyk Franciszek Chopin został ochrzczony w kościele św. Rocha w niedalekim Brochowie.
    1 października Mikołaj Chopin zaczyna uczyć w Liceum Warszawskim i rodzina Chopinów przenosi się do Warszawy.
    # 1816
    Fryderyk rozpoczyna naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego, wcześniej muzykowała z nim przy fortepianie matka.
    # 1817
    Chopin komponuje swój pierwszy utwór, który zapisuje ojciec; jest to „Polonez B-dur”. Powstały w tym samym czasie „Polonez g-moll” wychodzi wkrótce drukiem z parafialnej sztycharni nut kościoła Nawiedzenia Najświetszej Marii Panny na Nowym Mieście.
    # 1818
    Pierwszy publiczny występ na koncercie charytatywnym; Chopin gra „Koncert fortepianowy g-moll” czeskiego kompozytora Adalberta Gyrowetz

    Pomocna recenzja
  • ana bell
    8 stycznia 2010 at 19:42

    # 1822
    Koniec lekcji u Wojciecha Żywnego, Chopin rozpoczyna naukę kompozycji u Józefa Elsnera i gry na organach u Wilhelma Würfla.
    # 1824
    Wakacje w majątku rodziny szkolnego kolegi w Szafarni, tradycyjnej wsi mazowieckiej. Fryderyk styka się tu z mazowieckim i żydowskim folklorem, komponuje „Mazurka a-moll” zwanego „Żydkiem”. Później jeszcze kilkakrotnie będzie na wsi, zawsze żywo interesując się muzyką ludową.
    # 1825
    Wychodzi drukiem opus pierwsze Chopina „Rondo c-moll”.
    # 1826
    Chopin rozpoczyna naukę kompozycji u Józefa Elsnera, w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki, wchodzącej w skład Uniwersytetu Warszawskiego. Po trzech latach, w końcowej opinii dla ministerstwa Elsner napisze:”Szopen Friderik – szczególna zdatność, geniusz muzyczny”.
    # 1809
    Podczas pobytu w Wiedniu Chopin daje dwa koncerty w Kärntnerthortheater. Prasa wiedeńska pisała: „W panu Chopinie poznaliśmy jednego z najznakomitszych pianistów, pełnego delikatności i najgłębszego uczucia”.# 1830
    Powstaje „Koncert f-moll op. 21”, wykonany 17 marca na pierwszym własnym koncercie Chopina, w Teatrze Narodowym pod dyrekcją Karola Kurpińskiego. Maurycy Mochnacki pisze: „Jest cały oddany geniuszowi muzyki, którym tchnie, oddycha”.
    11 października Chopin daje pożegnalny koncert przed wyjazdem (jak się okaże – na zawsze) z Warszawy do Wiednia i Paryża. W programie nowy „Koncert fortepianowy e-moll op. 11”. W prasie opinia: „Jest to utwór geniusza.”
    2 listopada Chopin opuszcza Warszawę, żegnany kantatą „Zrodzony w polskiej krainie” Józefa Elsnera.
    Wybuch Powstania Listopadowego (29 listopada) zastaje Chopina w Wiedniu. Znajomi i rodzina powstrzymują go przed powrotem do kraju, on sam pisze: „Przeklinam chwilę wyjazdu.”

    Pomocna recenzja
  • ana bell
    8 stycznia 2010 at 19:43

    # 1831
    8 września upada Powstanie Listopadowe. Chopin jest wówczas w Stuttgarcie, gdzie – według tradycji – powstaje „Etiuda c-moll op. 10 nr 12” nazywana „Rewolucyjną”.
    W tym miesiącu przybywa do Paryża.
    # 1832
    Pierwszy koncert Chopina w Paryżu, w Salle Pleyel gra „Koncert f-moll” i Wariacje na temat arii „L? ci darem la mano” z o”Don Juan” Mozarta op. 2. W prasie pisze się o „odrodzeniu muzyki fortepianowej”. W lipcu „Wariacje na temat Mozarta” gra w Lipsku Clara Wieck, słynna wówczas pianistka, żona Roberta Schumanna, który komentując ten utwór, powiedział o Chopinie: „Panowie, czapki z głów, oto geniusz.”
    # 1833
    W styczniu Chopin zostaje przyjęty do emigracyjnego Towarzystwa Literackiego Polskiego, kierowanego przez księcia Adama Czartoryskiego.
    15 grudnia wraz z Ferencem Lisztem i Ferdinandem Hillerem gra w Konserwatorium Paryskim „Koncert na trzy fortepiany” Bacha. Hector Berlioz pisze entuzjastycznie o jego grze.
    # 1834
    Chopin odmawia złożenia podania do ambasady rosyjskiej w Paryżu o wydanie paszportu i wybiera status emigranta politycznego. Oznacza to, że nie ujrzy już kraju.
    # 1835
    26 kwietnia w sali Konserwatorium gra z orkiestrą „Introdukcję” i „Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22”, odnosząc wielki sukces. W sierpniu Fryderyk spotyka się w Karlsbadzie z rodzicami, którzy przyjechali tutaj na kurację uzdrowiskową

    Pomocna recenzja
  • anitaj
    17 lipca 2009 at 21:44

    Super!

    Pomocna recenzja
  • ana bell
    8 stycznia 2010 at 19:46

    # 1842
    Po występie w Salle Pleyel ukazują się entuzjastyczne recenzje: „Chopin osiągął swój szczyt.”
    # 1844
    Spotkanie z siostrą Ludwiką i jej mężem w Paryżu, wspólny pobyt w Nohant.
    # 1845
    Podczas pobytu w Nohant dochodzi do pierwszych poważniejszych nieporozumień z George Sand i jej synem Maurycym.
    # 1846
    W lutym wraz z George Sand bierze udział w balu u książąt Czartoryskich na rzecz emigrantów polskich.
    Po raz ostatni spędza lato w Nohant, gdzie dochodzi do gwałtownych konfliktów. Powstają wówczas „Nokturny op. 62” i „Mazurki op. 63”.
    # 1847
    W gwałtownym sporze George Sand z córką Solange Chopin bierze stronę córki.

    Pomocna recenzja
  • ana bell
    8 stycznia 2010 at 19:47

    # 1848
    16 lutego daje w Salle Pleyel ostatni koncert w Paryżu. Recenzje są entuzjastyczne.
    4 lutego dochodzi do przypadkowego, ostatniego spotkania Chopina z George Sand.
    Od kwietnia do listopada przebywa w Anglii i Szkocji, gdzie koncertuje i udziela lekcji.
    16 listopada w Londynie gra po raz ostatni publicznie.
    Pisze ostatnie ukończone utwory: „Walca a-moll” i „Mazurka g-moll”.# 1849
    Powstają szkice ostatniego, niedokończonego utworu, „Mazurka f-moll”.
    Po dwóch krwotokach 22 czerwca lekarz stwierdza u Chopina ostatnie stadium gruźlicy.
    9 sierpnia przyjeżdża do Paryża siostra Ludwika z mężem i córką.
    15 października Delfina Potocka śpiewa dla Chopina. Kompozytor przyjmuje ostatnie sakramenty. Prosi, by jego serce po śmierci wyjęto z ciała i przewieziono do Polski.
    17 października o godzinie drugiej w nocy Chopin umiera.
    18 października po sekcji zwłok zabalsamowane ciało zostaje złożone w krypcie kościoła św. Magdaleny.
    30 października odbywają się uroczystości pogrzebowe w kościele św. Magdaleny. Ciało Chopina zostaje złożone na cmentarzu P?re Lachaise. Siostra Ludwika zabiera serce kompozytora do Polski. Umieszczono je w filarze kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. W 1880 roku odsłonięto tam epitafium wyrzeźbione przez Leandro Marconiego.

    Pomocna recenzja
  • ana bell
    8 stycznia 2010 at 19:50

    to był opis życia Fryderyka Chopina
    ana bell.

    Pomocna recenzja
  • e-dur
    22 lutego 2010 at 12:08

    Miejsce urodzin Chopina zaczyna nowe życie. Z odświeżonym dworkiem, odrestaurowanym parkiem i nowoczesnymi pawilonami obsługi turystów staje się muzeum na europejskim poziomie. Od dziś można je zwiedzać. Dworek, w którym urodził się Fryderyk Chopin, przeszedł generalny remont

    Dzień otwarcia muzeum w Żelazowej Woli po zimowej przerwie wybrano nieprzypadkowo: 22 lutego lub 1 marca 1810 r. przyszedł tu na świat Fryderyk Chopin.

    Sezon turystyczny zaczyna się zwykle koło Wielkanocy, lecz teraz sytuacja jest wyjątkowa. Park i dworek udostępniony będzie za darmo. Bilety wstępu wprowadzone będą dopiero w kwietniu, gdy uroczyście nastąpi otwarcie wszystkich obiektów.

    Pomocna recenzja
  • krako
    1 marca 2010 at 15:39

    Muzeum Fryderyka Chopina w Pałacu Ostrogskich w Waeszawie. Uroczyste otwarcie 1 marca!.
    Otwarcie obiektu i zwiedzanie dla wszystkich ma nastąpić 6 kwietnia!!!

    Pomocna recenzja
  • Blazej104
    6 marca 2010 at 13:42

    Dworek Chopina jest miejscem pelnym uroku. Muzyka mistrza lączy się z czarem szlacheckiej siedziby i pięknym mazowieckim krajobrazem.

    Pomocna recenzja
  • paulek20
    15 czerwca 2010 at 18:09

    piękny krajobraz

    Pomocna recenzja
  • frox
    7 marca 2011 at 19:35

    frajer

    Pomocna recenzja
  • riNka
    10 stycznia 2013 at 15:51

    Wyremontowany dworek w Żelazowej Woli, w którym 1 marca 1810 roku urodził się Fryderyk Chopin to miejsce w Polsce, które szczególnie lubią odwiedzać obcokrajowcy.

    Pomocna recenzja
  • abbaq
    10 stycznia 2013 at 15:52

    Poza samym dworkiem można tu obejrzeć ekspozycję muzealną i odrestaurowany park, a w letnie soboty i niedziele wysłuchać koncertów znakomitych wykonawców muzyki mistrza. Obecnie w domu Chopina znajdują się obrazy i portrety z XIX w. Kulminacyjnym punktem ekspozycji jest „sypialnia”, miejsce narodzin Fryderyka Chopina. W pokoju znajduje się m.in. otwarty fortepian i portret Chopina.

    Pomocna recenzja
  • ana bell
    8 stycznia 2010 at 19:44

    # 1836
    We wrześniu w Dreźnie oświadcza się siedemnastoletniej Marii Wodzińskiej. Jego oświadczyny zostają przyjęte warunkowo: przez rok ma obowiązywać okres próbny, w którym Chopin ma zadbać o swoje wątłe zdrowie, zmieniając tryb życia.
    W październiku w Paryżu, w salonie hrabiny Marii d’Agoult, kochanki Liszta, spotyka po raz pierwszy trzydziestodwuletnią wówczas George Sand. Komentuje: „Cóż za antypatyczna kobieta.”
    # 1837
    Rodzina Wodzińskich wycofuje się z projektu małżeństwa Chopina z Marią. Na pakiecie listów od Marii Wodzińskiej Chopin pisze: „Moja bieda.”
    # 1838
    W maju zbliża się z George Sand, w lipcu Eug?ne Delacroix szkicuje ich wspólny portret, w październiku wyjeżdżają razem na Majorkę, gdzie ma się dopełnić ich romans. Pozostaną tam do lutego przyszłego roku, mieszkając między innymi w opustoszałym klasztorze kartuzów w Valldemosie. Chopin, ze względu na wilgotny klimat i zimową porę, podupada na zdrowiu. Na Majorce ukończone zostaje jedno z największych osiągnięć twórczych Chopina, cykl „24 Preludiów”.
    # 1839
    Po opuszczeniu Majorki kolejne trzy miesiące Chopin i George Sand spędzają w Marsylii. Stąd robią wycieczkę do Genui, po czym jadą do posiadłości George Sand w Nohant, w środkowej Francji. Tutaj powstaje „Sonata b-moll” z „Marszem żałobnym”. Chopin studiuje „Das Wohltemperierte Klavier” Jana Sebastiana Bacha.
    W październiku wraca do Paryża, związek z George Sand utrzymuje w tajemnicy.# 1840
    Razem z George Sand uczęszcza na wykłady Adama Mickiewicza w Coll?ge de France.# 1841
    Lato w Nohant. Chopin będzie tu spędzał kolejne lata do 1846 roku.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna