Zaloguj się

Kowary Uzdrowisko – korzystne warunki termiczne, górski klimat oraz piękno otaczającej przyrody sprawia, że Kowary są przyjaznym miejscem dla osób o różnych dolegliwościach.

Jedyne w Polsce i piąte na świecie naturalne podziemne inhalatorium radonowe daje możliwość skorzystania z antroterapii, czyli popularnego na świecie leczenia powietrzem sztolni i grot.

Specjalistyczny Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy „Wysoka Łąka” o pięknej architekturze sanatoryjnej położony w naturalnym parku pozwala kuracjuszom spacerującym po romantycznych alejkach oddychać rzadkiej czystości powietrzem i podziwiać panoramę Karkonoszy.

W latach dziewięćdziesiątych sanatorium „Wysoka Łąka” przekształcono w Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy „Wysoka Łąka”, natomiast z drugiego sanatorium powstał Szpital „Bukowiec”.

Oddział Reumatologiczny dla Dzieci
W 1966 roku otworzono w Kowarach, na Osiedlu Górniczym, Oddział Reumatologiczny dla Dzieci stanowiący ekspozyturę Uzdrowiska Cieplice. Dysponował on 65 miejscami i przyjmował dzieci w wieku od 3 do 10 lat z rozpoznaniem gorączki reumatycznej. Funkcjonował on do początku lat dziewięćdziesiątych.

Inhalatorium Radonowe 1974 – 1989
W zupełnie innej części Kowar, w jej najwyżej położonej dzielnicy – Podgórzu od początku lat siedemdziesiątych przymierzano się do otwarcia Podziemnego Inhalatorium. Inhalatorium powstało w wyrobiskach byłej kopalni rudy uranu „Podgórze”.
Na obszarze Kowar występują wody podziemne, zawierające radon, o bardzo zróżnicowanym stężeniu. Największa koncentracja radonu występuje w źródłach przy drodze z Kowar do Kamiennej Góry, w źródłach na Wojkowie oraz na Podgórzu. Inhalatorium, w kowarskich sztolniach funkcjonowało od 1974 roku. Działało ono we ścisłej współpracy z Uzdrowiskiem Cieplice. W Kowarach radon wydziela się w sztolniach z otaczających skał oraz wód podziemnych, gdzie wraz z powietrzem był podgrzewany i nawilżany. Po tych zabiegach jest wtłaczany do komór inhalacyjnych. Leczono tu specyficznym mikroklimatem w wyrobiskach kopalni pouranowych.
Badania wykazały u pacjentów istotną poprawę czynności tarczycy, zauważono wzmożone wydzielanie niektórych hormonów przysadki oraz pozytywny wpływ na układ krążenia. Ponadto zauważono bardzo dobre efekty leczenia przy zmianach zapalnych tkanek miękkich pozastawowych i zmianach zwyrodnieniowych stawów w chorobie gościowej. Uzyskiwano też długotrwałe stany poprawy w niektórych postaciach dychawicy oskrzelowej, zmianach zapalnych skóry na tle uczuleniowym i przy niektórych postaciach zapalenia nerek. Następowało też złagodzenie przebiegu okresu przejściowego u kobiet i przyśpieszenie leczenia niektórych postaci niepłodności u mężczyzn i impotencji.
Inhalatorium działało przez 15 lat. Zamknięto je dopiero w 1989 roku. Kilka lat później gwałtowna powódź ostatecznie zerwała drogę i zniszczyła parking przed tą sztolnią. Wydarzenie to pozbawiło szans na ponowne uruchomienie w tym miejscu inhalatorium radonowego.

Inhalacje radonowe
W 2002 roku w Centrum Wypoczynku i Odnowy Biologicznej „Jelenia Struga”, w unikalnej podziemnej sztolni powyrobiskowwej zabytkowej kopalni uranu i żelaza w Kowarach, otworzono całkiem nowe Inhalatorium Radonowe.
Powstało ono w przeznaczonym na ten cel, jednym z bocznych, podziemnych korytarzy, specjalnie do tego celu przystosowanym.
Inhalatorium w Kowarach kontynuuje leczenie inhalacjami radonowymi prowadzonymi tutaj do 1989 roku i korzysta z bogatego dorobku klinicznego Ośrodków Naukowo Badawczych, kierowanych przez profesorów Wrocławskiej Akademii Medycznej, którzy prowadzili badania naukowe w inhalatorium w Kowarach.
Kowarskie Inhalatorium jest jedynym w Polsce i piątym na świecie naturalnym podziemnym inhalatorium prowadzącym leczenie radonem zgodnie z wymogami speleoterapii. Podobne miejsca znajdują się tylko w Austrii, Niemczech, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.
W atmosferze urokliwej sztolni, w wygodnym ułożeniu i przy pełnym zabezpieczeniu przed nadmiernym ochłodzeniem, słuchając relaksacyjnej muzyki pacjenci maja szansę oddychania chłodnym i wilgotnym powietrzem, wolnym od zanieczyszczeń i alergentów, zawierającym niewielkie ilości radonu wspomagającego leczenie szeregu chorób. Małe dawki promieniowania wywierają biododatni wpływ na organizm wyrażony aktywacją układów enzymatycznych odpowiedzialnych za wymiatanie wolnych rodników. Pod opieką lekarzy pacjenci mogą korzystać z antroterapii, czyli popularnego na świecie leczenia powietrzem sztolni i grot.

Kowarskie radonowe sztolnie gwarantują nie tylko leczenie konkretnych schorzeń, ale również wzmacniają organizm i działają profilaktycznie. Do korzystania z podziemnych inhalacji radonowych kwalifikuje pacjentów lekarz, który też równocześnie określa częstotliwość zabiegów. W czasie całego pobytu w sztolni i inhalatorium zapewniona jest opieka wykwalifikowanego personelu medycznego.
Leczone schorzenia: przewlekłe choroby zwyrodnieniowo-zniekształcające choroby stawów, spondylosis, spondyloarthrosis, osteochoudrosis, choroba Bechterewa, neuralgia, przewlekłe zapalenie nerwów, rehabilitacja po urazach narządów ruchu, trudno gojące się owrzodzenia, przewlekłe choroby skóry, sklerodermia, łuszczyca, nadciśnienie, choroby wieńcowe, choroby układu oddechowego, powikłania cukrzycy.

Woda Radoczynna
W Podziemnym Inhalatorium Radonowym występuje nisko zmineralizowana woda radoczynna. Przesącza się ona przez skały. Jej spożywanie jest dopełnieniem kuracji radonowych prowadzonych w Inhalatorium. Wodę należy spożyć przed upływem 24 godz. ze względu na krótki okres półtrwania radonu tzn. 3,8 doby.

Muzykoterapia
W Podziemnym Inhalatorium Radonowym w Kowarach prowadzona jest podczas inhalacji muzykoterapia mająca na celu pogłębienie poczucia jedności i harmonii psychofizycznej, zmniejszająca napięcie mięśni, obniżenie poziomu lęku psychicznego, uzyskanie poprawy nastroju, zwolnienie i pogłębienie oddechu.

Metoda przyrodolecznictwa: Wodolecznictwo
W Centrum Wypoczynku i Odnowy Biologicznej stosowana jest metoda przyrodolecznictwa według pomysłu bawarskiego księdza Sebastiana Kneippa, która ma już ponad sto lat. Nie jest ona alternatywną formą leczenia. Stanowi natomiast uzupełnienie i dopełnienie leczenia prowadzonego zachowawczo lub operacyjnie. Metoda obejmuje wodolecznictwo, różne formy ruchu, prawidłowe odżywianie, harmonijny tryb życia, ziołolecznictwo. Uzupełniona bywa innymi elementami medycyny naturalnej, tj.: inhalacje radonowe, klimatoterapia, muzykoterapia, sauna, masaże, magnetoterapia, elektroterapia.
Metoda Kneippa opiera się jednak przede wszystkim na różnorodnych możliwościach zastosowania wody – zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu, np. kąpiele i półkąpiele, prysznice, polewania i bicze wodne, parówki, nasiadówki, okłady i zawijania, gimnastyka w wodzie, podwodne masaże.
Zabiegi wodolecznicze wykonywane są przy wykorzystaniu górskiego strumienia przepływającego przez pensjonat „Jelenia Struga”, sauny fińskiej oraz aneksu hydroterapeutycznego, służącego do polewań częściowych oraz całkowitych.

Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Kowarach. ul. Sanatoryjna 27, 58-530 Kowary.

tel: tel/fax: 0-75 6458859

INHALATORIUM RADONOWE
CENTRUM WYPOCZYNKU I ODNOWY BIOLOGICZNEJ „JELENIA STRUGA”

ul. Podgórze 55,
58-530 Kowary,
tel: 075 75 28 400,
fax: 075 75 28 428,
e-mail: pensjonat@jeleniastruga.pl,
www.jeleniastruga.pl

Źródło opisu: http://www.park-miniatur.com/
Źródło zdjęć: http://www.park-miniatur.com
Dodane: 2008-08-12 08:50:26 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • Mschamus
    15 marca 2010 at 16:12

    Jadę tam za miesiąc, zapowiada się ciekawie. 😆

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna