Zaloguj się

Kosmiczne miasteczko – siedziba RMF Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Nieporaz 117, Kraków

Kosmiczne miasteczko siedziba RMF na licencji NASA

gm. Alwernia kolo Krakowa

Park Turystyki i Rozrywki w Nieporazie, gm. Alwernia.

Każdy pasażer samochodu jadącego autostradą Kraków – Katowice, na wysokości Alwerni, przykleja nos do szyby. Jego zainteresowanie wzbudza 13 gigantycznych kopuł znajdujących się na kilkuhektarowej działce. Budowle te już w tym roku staną się centrum ogólnopolskiej stacji radiowej RMF FM.

Sam pomysł stworzenia nowego centrum krakowskiej stacji w miejscowości Nieporaz narodził się w 1999 roku. Miało je tworzyć kilkanaście różnej wielkości kopuł, każda podzielona na 2, 3 kondygnacje z centralną klatką schodową o kolistym kształcie. Ostatecznie zaprojektowano ich 13, wśród których dwie największe, o średnicy l 8 i wysokości 20 metrów, miały pełnić funkcję magazynów. Zdecydowano się szybko zrealizować inwestycję, stąd też i wybór amerykańskiej technologii. Zewnętrzną powłokę, wykonaną na licencji NASA (Amerykańskiej Agencji Kosmicznej), dostarczono z USA. Materiał, z której jest wykonana i technologia jej produkcji objęte są tajemnicą. Powłokę ułożono na wykonany wcześniej betonowy fundament. Po uszczelnieniu została nadmuchana jak balon. Tak powstałą kopułę ocieplono i dopiero wówczas zamontowano wewnątrz konstrukcje stalowe, posadzki i klatki schodowe. Obecnie w środku realizowane są prace wykończeniowe. Jest to druga tego typu konstrukcja w Polsce. Wybudowane wcześniej w Trójmieście dwie kopuły pełnią funkcję magazynową.

Na kilkuhektarowym terenie w przyszłości wybudowany ma zostać także Park Turystyki i Rozrywki, którego ,,kosmiczna stacja” jest dopiero zapowiedzią.

Kilka szczegółów dotyczących budowy „kosmicznego miasteczka” RMF FM w Alwerni przy autostradzie A4 Kraków-Katowice. Wygląda ono jak przyszła osada ziemian na Marsie i budzi zainteresowanie kierowców i pasażerów samochodów.

Zamysł stworzenia nowego centrum RMF FM, w którym docelowo ma też mieścić się RMF TV, powstał w głowie Stanisława Tyczyńskiego w 1999 roku. Prezes RMF FM jak zawsze od razu przystąpił do realizacji nowego pomysłu.
„Kosmiczne miasteczko” tworzy zespół 13 kopuł. Dwie największe mają średnicę 50m i wysokość 25 metrów. Każda z kopuł podzielona jest na 2 lub 3 kondygnacje. W centralnym punkcie znajduje się klatka schodowa o kolistym kształcie. Nieziemskie czasze już wkrótce staną się studiami RMF TV i Radia RMF FM. Nie zabraknie także miejsca dla restauracji i sali sportowo widowiskowej (cały kompleks to 13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej = 1,3 ha)

Zewnętrzna powłoka każdej z 13 czasz została wykonana na licencji NASA (Amerykańskiej Agencji Kosmicznej) w U.S.A., a następnie przywieziona do Polski. Skład tej kosmicznej powłoki objęty jest ścisłą tajemnicą! Wiadomo jedynie, że ma ona zapewnić doskonałą ochronę kopuł przed działaniem czynników atmosferycznych.

Powłokę rozkładano na betonowym fundamencie, uszczelniano, a następnie nadmuchiwano jak balon. Tak powstałą kopułę usztywniono poprzez natryskiwanie na nią od wewnątrz sztywnej pianki poliuretanowej (SzPPU). SzPPU stanowi jednocześnie znakomitą warstwę izolacyjną lepszą niż styropian o tej samej grubości. Dzięki natryskiwaniu SzPPU na powłokę na „suficie” i „ścianach” kopuł nie ma żadnych spojeń. Ponadto SzPPU jest odporna na grzyby i pleśń. Jest też w pełni nieszkodliwa dla środowiska. Prawdopodobnie także w ww. piance zostały umieszczone elementy metalowe, na które następnie nałożono warstwę betonu (poprzez natrysk). Kolejnym etapem budowy było wykonanie betonowych stropów w kopułach, które rozdzielają poszczególne kondygnacje. Pomiędzy piętrami zamontowano klatki schodowe. Nie są to jednak zwykłe schody. Także i na ten element konstrukcyjny nałożono wysokie wymagania i wykonano elementy metalowe o łącznej wadze 460 ton.

Całość została przygotowana do zabezpieczenia antykorozyjnego poprzez piaskowanie do 2,5 stopnia czystości, zabezpieczona na czas transportu i składowania. Następnie elementy metalowe zamontowano w 7 kopułach i pokryto ognioodporną farbą.

Aby umożliwić łatwe przemieszczanie się pracowników kosmicznej stacji RMF FM pomiędzy wszystkimi kopułami zbudowano przeszklone korytarze.

Kolejną ciekawostką jest system oświetlenia ww. korytarzy. Otóż światła zapalają się przed przechodzącą osobą i wyłączają zaraz po jej przejściu. To nie tylko sposób na ograniczenie zużycia energii, ale także kolejny element kosmiczności miasteczka. Wszystkie pomieszczenia będą oczywiście klimatyzowane. Gwiezdne miasteczko RMF FM znajduje się obecnie na etapie wyposażania kopuł. Początkowo zakładano szybszą realizację inwestycji, ale życie weryfikuje plany, nawet te kosmiczne. Możemy także zdradzić, że na kilkuhektarowym terenie wokół kosmicznej siedziby RMF FM i RMF TV powstanie Park Turystyki i Rozrywki.

Pomiędzy autostradą , a Puszą Dulowską powstaje Park Turystyki i Rozrywki składający się z 13 kopuł. Docelowo ma być tu zlokalizowana siedziba Radia RMF FM oraz multimedialne centrum dla aglomeracji krakowskiej i katowickiej, ze studiami radiowym i telewizyjnym, a także kina, sale koncertowe i rekreacyjne, co stanowi szansę dla rozwoju turystyki weekendowej i podnosi walory inwestycyjne gminy Alwernia.

Niemal 40 km od Krakowa, przy trasie Kraków-Katowice, w Nieporazie stoi trzynaście budynków w kształcie kopuł zbudowanych według pomysłu i projektu prezesa RMF. Kosmiczne miasteczko, jak określają je złośliwi, ma już swoją historię. Inwestycja, która pochłonęła wielkie wówczas pieniądze, została sprzedana (za 89 mln zł) jednej z firm, a następnie ponownie od niej wyleasingowana na kilkanaście lat. Niedawno inwestycja została wykupiona, kopuły są znów własnością RMF FM. Podobno ma zostać dobudowana czternasta, nieduża, z przeznaczeniem na hotel i biuro. Nowa spółka nazywa się Digit Cinema i zajmie się głównie produkcją filmową dla telewizji, Internetu oraz contentu, czyli multimedialnych serwisów dostarczanych do telefonów komórkowych.

W kopułach ma się mieścić siedem studiów telewizyjnych i filmowych, także studia radiowe. W kopułach mieszczą się także wszelkie najnowsze osiągnięcia techniki komputerowej, pozwalające nie tylko na produkcję programów i filmów, ale także umożliwiające ich szeroką dystrybucję w Internecie, komórkach, iPodach, na wszelkich dostępnych, nowoczesnych nośnikach.

Park Turystyki i Rozrywki

Nieporaz, gm. Alwernia.

ALVERNIA PRODUCTION Sp.z o.o.
ALVERNIA STUDIOS Sp.z o.o.
Siedziba firmy: ul. Grzybowska 85, 00-844 Warszawa
Adres korespondencyjny: Nieporaz 117, 32-566 Alwernia
tel. +48 12 3-444-000
e-mail: studios@alverniastudios.com
http://alverniastudios.com/

Źródło opisu: http://alverniastudios.com/
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-08-22 10:40:20 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (34)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • olaa
  7 lutego 2010 at 20:12

  łał! Polska się rozwija 😉

  Pomocna recenzja
 • FairyTale
  5 lutego 2010 at 16:20

  Ciekawie wyglada!

  Pomocna recenzja
 • teresasz
  29 grudnia 2009 at 20:51

  fajnie:-)

  Pomocna recenzja
 • kacper_1
  15 grudnia 2009 at 17:38

  Muszę? się wybrać

  Pomocna recenzja
 • jula_5
  9 grudnia 2009 at 18:26

  Wow!
  wygląd jak jakaś kosmiczna planeta!
  wgl nie wygląda na polske;p

  Pomocna recenzja
 • edd
  9 grudnia 2009 at 00:44

  To nie jest siedziba radia. http://alverniastudios.com/

  Pomocna recenzja
 • BajdeQ
  20 listopada 2009 at 18:25

  Muszę się tam wybrać niedługo.

  Pomocna recenzja
 • Picia
  20 kwietnia 2009 at 12:13

  Świetne miejsce choć mało wyeksponowane, widok głównie z autostrady(tej co jest ciągle w remoncie- dzięki ograniczeniom prędkości warto rzucić okiem 🙂

  Pomocna recenzja
 • adami22
  24 września 2009 at 22:34

  no z drogi jakby siedziba nasa a to nasza rmf-ka

  Pomocna recenzja
 • szejk91
  20 września 2009 at 15:25

  bardzo fajne miejsce, siedziba najlepszego radia w polsce, mozna dostac darmowe pamiatki itp. polecam

  Pomocna recenzja
 • kabel80
  8 września 2009 at 20:29

  musze to zobaczyc

  Pomocna recenzja
 • becia119
  8 września 2009 at 15:40

  Wygląda bardzo ciekawie 😉

  Pomocna recenzja
 • 8adams8
  7 września 2009 at 12:40

  fajny pomysl z takimi domkami

  Pomocna recenzja
 • heban
  4 września 2009 at 18:12

  naprawde kosmiczne 😛

  Pomocna recenzja
 • iwi
  4 września 2009 at 16:23

  fajnie wyglądają te budynki :))

  Pomocna recenzja
 • patrykpalutka
  9 sierpnia 2009 at 01:55

  to dopiero !!!

  Pomocna recenzja
 • katja_es
  14 października 2009 at 17:49

  niezle sie zagospodarowali – chyba jedyny tak kosmiczny obiekt w Polsce

  Pomocna recenzja
 • am-ra
  16 lipca 2011 at 15:09

  Fajny obiekt, czy ktoś był tam w środku? Polecam wam stronke http://poznajdate.com, naprawdę warto!

  Pomocna recenzja
 • technodisco
  10 kwietnia 2011 at 09:49

  Niestety ni można chyba ze na jakis Kasting …. ale ani razu niebylo xD hehe w srodku fajnie jest zrobione ;p

  Pomocna recenzja
 • Sofia :D
  13 marca 2011 at 19:29

  Można to zwiedzić.? Wejść do środka czy coś.? Był ktoś tam.? 😀

  Pomocna recenzja
 • oktawia
  15 lutego 2011 at 18:33

  ‚koji

  Pomocna recenzja
 • kkika2009
  27 października 2010 at 14:56

  Można to zwiedzać??

  Pomocna recenzja1
 • ryba
  4 sierpnia 2010 at 13:28

  to nie siedziba rmf tylko prywatne studio filmowe ,

  Pomocna recenzja
 • Exumer
  3 sierpnia 2010 at 14:54

  Prawie jak na Antarktydzie !!

  Pomocna recenzja
 • grygor
  22 lutego 2010 at 23:45

  polecam to zobaczyci miałem okazjer to blizej poznaci bo teraz własnie tam pracuje i zakładam klimatyzacje pozdrawiam i zobaczcie to kosmiczne miasteczko

  Pomocna recenzja
 • Daria
  25 maja 2010 at 20:47

  Wow byłam w 2009 roku w Krakowie ale o tym się nie dowiedziałam
  POLECAM KOPALNIE SOLI W WIELICZCE!!!

  Pomocna recenzja
 • helena8899
  10 marca 2010 at 16:23

  czy można wejść do środka i zwiedzić te kopuły? czy zwiedzanie jest płatne?

  Pomocna recenzja
 • klaus2040
  9 marca 2010 at 11:52

  byłem tam, świetne miejsce

  Pomocna recenzja
 • karamba605
  26 lutego 2010 at 22:57

  Polecam wszystkim….Poczujecie sie jak w kosmosie….

  Pomocna recenzja
 • grygor
  25 lutego 2010 at 19:31

  ogulnie to to jest studio nagrani a wrazenie zobaczyci w srodku to dopiero jest ja tak całego tam dokladnie niewidziałem bo byłem zajenty tam robotą

  Pomocna recenzja
 • niunka618
  24 lutego 2010 at 22:27

  Wow!! Nawet nie wiedziałam, że takie miasteczko u nas istnieje!!
  Dziękuję za informację, teraz trzeba dodać kolejny punkt na mapie, który chcę zdobyć:)

  Pomocna recenzja
 • kj11622
  24 lutego 2010 at 22:20

  w0w ale świetnie musze tam pojechać pozdro

  Pomocna recenzja
 • kraverka
  23 lutego 2010 at 17:05

  Robi wrażenie;)

  Pomocna recenzja
 • filipyaycarz
  1 czerwca 2010 at 16:26

  Zawsze kiedy tamtendy przejedzam to mówie ze balony stojące 😀 ciekawe

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna