Zaloguj się

Kościół Św. Jana Chrzciciela Narzym Atrakcje, Zabytki

Robotnicza 1 - Narzym, Działdowo

Kościół Św. Jana Chrzciciela Narzym

Nazwa miejscowości pojawiła się po raz pierwszy w XV w. Ok. 1400 r. po założeniu wsi jej pierwsi właściciele wybudowali kościół, który został jednak zniszczony w czasie wojny polsko – krzyżackiej w 1410 r.

Na przełomie XV i XVI w. na starych fundamentach wybudowano nową świątynię. W 1535 r. kościół został przejęty przez protestantów. W ciągu wieków był wyposażany w niezbędne sprzęty liturgiczne.

W okresie międzywojennym parafia pozostawała własnością gminy protestanckiej, natomiast mniejszość katolicka należała do parafii Św. Wojciecha w Działdowie.

Po II wojnie światowej kościół został przejęty przez katolików i stał się filią parafii w Iłowie. Parafia narzymska została erygowana dekretem z dnia 1 lipca 1963 r. wydanym przez biskupa chełmińskiego – Kazimierza Józefa Kowalskiego.

tel. (23) 654 15 79

Źródło opisu: http://www.torun.opoka.org.pl/par_pokaz.php?idpar=55
Źródło zdjęć: http://www.torun.opoka.org.pl/par_pokaz.php?idpar=55
Dodane: 2010-02-20 21:31:47 przez Adrian

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • Tadeusz@
  7 marca 2011 at 00:26

  1. Nazwa NARZYM W TYTULE JEST BŁĘDNIA.
  2. Nazwa wsi jest potwierdzona dokumentami już w XIV, a nie XV wieku – dokument właściciela Narzymia, a zarazem Starosty Krzyżackiego Ziem Zastawnych Hanusza von Wildenau zachowany w oryginale w bibliotece Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie. Wieś Narzym posiada kopie tego dokumentu.
  3. Kościoła nie budowano na starych fundamentach. Jego zasadnicza bryła zachowała się od chwili wybudowania w XIV w. Potwierdziły to przeprowadzone badania architektoniczne.
  4. Parafii nie erygowano w 1963 r., a jedynie oddzielono ją od parafii w Iłowie na zasadach samodzielnej rezydentury. Duchowny administrujący tą rezydenturą posiadał tytuł.

  Pomocna Recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ocena ogólna