Zaloguj się

Kościół Św. Jana Chrzciciela Narzym Atrakcje, Zabytki

Robotnicza 1 - Narzym, Działdowo

Kościół Św. Jana Chrzciciela Narzym

Nazwa miejscowości pojawiła się po raz pierwszy w XV w. Ok. 1400 r. po założeniu wsi jej pierwsi właściciele wybudowali kościół, który został jednak zniszczony w czasie wojny polsko – krzyżackiej w 1410 r.

Na przełomie XV i XVI w. na starych fundamentach wybudowano nową świątynię. W 1535 r. kościół został przejęty przez protestantów. W ciągu wieków był wyposażany w niezbędne sprzęty liturgiczne.

W okresie międzywojennym parafia pozostawała własnością gminy protestanckiej, natomiast mniejszość katolicka należała do parafii Św. Wojciecha w Działdowie.

Po II wojnie światowej kościół został przejęty przez katolików i stał się filią parafii w Iłowie. Parafia narzymska została erygowana dekretem z dnia 1 lipca 1963 r. wydanym przez biskupa chełmińskiego – Kazimierza Józefa Kowalskiego.

tel. (23) 654 15 79

Źródło opisu: http://www.torun.opoka.org.pl/par_pokaz.php?idpar=55
Źródło zdjęć: http://www.torun.opoka.org.pl/par_pokaz.php?idpar=55
Dodane: 2010-02-20 21:31:47 przez Adrian

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • Tadeusz@
    7 marca 2011 at 00:26

    1. Nazwa NARZYM W TYTULE JEST BŁĘDNIA.
    2. Nazwa wsi jest potwierdzona dokumentami już w XIV, a nie XV wieku – dokument właściciela Narzymia, a zarazem Starosty Krzyżackiego Ziem Zastawnych Hanusza von Wildenau zachowany w oryginale w bibliotece Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie. Wieś Narzym posiada kopie tego dokumentu.
    3. Kościoła nie budowano na starych fundamentach. Jego zasadnicza bryła zachowała się od chwili wybudowania w XIV w. Potwierdziły to przeprowadzone badania architektoniczne.
    4. Parafii nie erygowano w 1963 r., a jedynie oddzielono ją od parafii w Iłowie na zasadach samodzielnej rezydentury. Duchowny administrujący tą rezydenturą posiadał tytuł.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna