Zaloguj się

Kościół św. Trójcy tzw. Kościół Pokoju – Świdnica

Kościół ewangelicko – augsburski pw Św. Trójcy to najcenniejszy zabytek sakralnej sztuki protestanckiej Śląska, najsłynniejszy zabytek Świdnicy, a przy tym największy drewniany kościół w Europie.

Ten niecodzienny obiekt z lat 1652-57 wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy jest zabytkowym budynkiem sakralnym wybudowanym na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Świdnicki Kościół Pokoju jest ostatnim z trzech Kościołów pokoju po obiektach w Głogowie i Jaworze, pod którego kamień węgielny położono 23 sierpnia 1656. Autorem projektu był wrocławski mistrz budowlany Albrecht von Saebisch.

Kościół Pokoju w Świdnicy został wzniesiony w systemie szachulcowym jako bazylika wybudowana na planie krzyża greckiego. Na parterze i czterech piętrach empor mogło się zmieścić 7500 osób (w tym 3000 miejsc siedzących). Kościół był budowany z myślą o pomieszczeniu jak największej liczby osób, co było ważne zwłaszcza w czasach ograniczania wolności wyznania dla protestantów. Dlatego też świątynia posiada ogromną powierzchnię wewnętrzną (1090 m?) i kubaturę.

Do wyjątkowo cennych elementów wyposażenia kościoła należą jego ołtarz i ambona. Barokowa ambona, dzieło Gotfrieda Augusta Hoffmanna, pochodzi z roku 1628. Jest zdobiona scenami biblijnymi oraz płaskorzeźbionymi alegoriami Wiary, Nadziei i Miłości. Nad drzwiami do ambony umieszczona jest rzeźba Jezusa Dobrego Pasterza. Ołtarz został zamówiony z okazji stulecia kościoła w 1752 i ukończony w następnym roku. Nad mensą ołtarzową umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę. Zachowały się też zabytkowe organy z barokowym prospektem z lat 1666 – 1669. Stropy kościoła są ozdobione malowidłami ilustrującymi sceny z Objawienia św. Jana i alegorią Trójcy Świętej.

W 2001 Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowi symbol pojednania polsko-niemieckiego ? nie tylko ze względu na nazwę, ale też na wspólną wizytę w świdnickim kościele w 1989 premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmutha Kohla, kiedy obaj politycy modlili się tu o pokój i pojednanie.

Kościół Pokoju – Świdnica

Plac Pokoju 6 ; Świdnica

tel. 074 852-28-14;

www.kosciolpokoju.pl

Godziny zwiedzania:

– IV-XI:
pn-sb: 9.00-13.00, 15.00-17.00,
nd: 15.00-17.00

– XI-III: rezerwacja telefoniczna

Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł

www.luteranie.pl

Źródło opisu: www.kosciolpokoju.pl
Źródło zdjęć: www.kosciolpokoju.pl
Dodane: 2008-08-23 21:25:28 przez Anonim

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • next
    2 czerwca 2012 at 10:03

    Kościoły Pokoju w Jaworze i w Świdnicy na Śląsku są największymi w Europie budowlami sakralnymi o konstrukcji szkieletowej. Choć wzniesione są z drewna i gliny, bez wież i dzwonów, zdumiewają przepychem wnętrza. „Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia?!!! ;):)

    Pomocna recenzja
  • kikaa
    3 października 2011 at 13:57

    Świdnicki Kościół Pokoju od 10 lat na liście UNESCO.
    Na Dolnym Śląsku są tylko trzy zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO: Hala Stulecia we Wrocławiu oraz dwa Kościoły Pokoju, w Świdnicy i w Jaworze.

    Pomocna recenzja
  • swidnicanka
    12 lutego 2011 at 15:00

    Kościół jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z najbliższym otoczeniem. co oznacza że przyległy cmentarz też należy do światowego dziedzictwa kultury. Cały ten luterański kompleks jest fenomenem w skali światowej.

    Pomocna recenzja
  • luter king
    12 lutego 2011 at 14:58

    Cmentarz przy Kościele Pokoju jest częścią całości, którą tworzy kościół, plebania, dawna szkoła ewangelicka, dzwonnica, brama ze stróżówką. Na 3,5 ha znajduje się kilkaset grobów; a pierwszy pochówek jest z 1654 roku. To najlepiej zachowana luterańska nekropolia na Dolnym Śląsku.

    Parafia ewangelicko-augsburska w Świdnicy chce uchronić cenny cmentarz przy Kościele Pokoju przed dalszą dewastacją. Bezpowrotnie zniknęło już z niego 80 procent ogrodzeń nagrobków z XVII-XIX wieku.

    Pomocna recenzja
  • pokojowy
    7 grudnia 2010 at 20:44

    Kościół Pokoju w Świdnicy
    O historii świdnickiego zabytku i tym, co wokół niego dzieje się dzisiaj – Blog znajdziemy pod adresem http://kosciolpokoju.blogspot.com/

    Pomocna recenzja
  • luterek
    12 maja 2010 at 13:54

    Piękna perła XVII wiecznej architektury. Warto zobaczyć i poczuć zapach impregnowanego drewna i historii …

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna