Zaloguj się

Karpacka Troja w Trzcinicy-skansen archeologiczny Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Trzcinica, Jasło

Trzcinicka Karpacka Troja – skansen archeologiczny

– Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Jest takie miejsce w Polsce na Podkarpaciu, które nazywane bywa „Karpacką Troją” lub „Karpackim Biskupinem”.

To Trzcinica, słynna dzięki znajdującemu się tam miejscu, zwanemu przez okoliczną ludność „Wały” lub „Wały Królewskie”.

W Trzcinicy odkryto najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady z początków epoki brązu ludności grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pierwszą po północnej stronie Karpat obronną osadę zakarpackiej ludności kultury Otomani-Füzesabony.

Znajduje się tu monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne, najstarszy gród słowiański i najlepiej do dziś zachowany obiekt obronny z tego okresu w Małopolsce. Znaleziono tu ok. 150 tysięcy różnego rodzaju zabytków, w większości dotąd nieznanych w Polsce, często unikalnych w skali europejskiej.

Odkrycia te w zupełnie nowym świetle stawiają początki epoki brązu w tej części Europy, a także zmieniają wiele poglądów dotyczących wczesnego średniowiecza. W Trzcinicy powstaje skansen archeologiczny – drugi Biskupin, jako oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja”, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, powstał w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu, liczącą ponad 4000 lat, oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys.

Skansen zajmuje powierzchnię 8 ha. Na jego terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Trzcinica wzbudza zachwyt fachowców i laików, fascynuje monumentalizmem, poziomem konstrukcji, wkładem myśli inżynieryjnej, estetyką, ilością i jakością technologiczną wytworów.

W położonym koło Jasła grodzisku, nazywanym Wałami Królewskimi, znajduje się magiczne miejsce, które ma niepowtarzalny urok.

Już za niespełna pół roku będzie można zasmakować stylu życia swoich przodków sprzed kilku tysięcy lat. Zamieszkać w pradawnej chatce i przekonać się na własnej skórze, jak wygląda codzienne życie w warunkach odpowiadających epoce, z której chatka pochodzi. Samodzielnie wybić sobie monetę, spróbować zrobić jakieś narzędzie, czy uprawiać ziemię. Takie między innymi atrakcje czekają na turystów, którzy zechcą zwiedzić skansen w Trzcinicy pod Jasłem.

Ostatnio pojawiły się głosy, że trzcinicka Karpacka Troja jest najpiękniejszym i najlepszym skansenem archeologicznym w Europie!.

W Trzcinicy po raz pierwszy stwierdzono oddziaływanie wielkich cywilizacji z początków epoki brązu, cywilizacji, które się wiążą z basenem Morza Śródziemnego, z kulturami anatolijsko-bałkańskimi. Tutaj niegdyś było grodzisko dużo starsze od Biskupina, jedno z najstarszych grodzisk słowiańskich, którego początki są datowane na 780 r. n.e.

Trzcinicka Karpacka Troja to będzie jedyny tego typu skansen w tej części Europy i, mam nadzieję, oddający możliwie wiernie tę rzeczywistość pradziejową i wczesnośredniowieczną. Chodzi przede wszystkim o przyciągnięcie wielkich rzesz turystów. Nie mniej ważne są cele edukacyjne; chcemy pokazywać ludziom – od tych najmłodszych aż po studentów – historię tej części Europy, tak by była ona dotykalna, żywa – precyzuje. Zaczęło się od badań wykopaliskowych. Pomysł zbudowania niezwykłego skansenu zrodził się 11 lat temu. – Badania wykopaliskowe podjęto w 1991 roku. Fenomenalne wyniki udało się uzyskać odnośnie do samego grodu słowiańskiego. Przebadano nie tylko obwarowania, ale także odkryto wspaniały skarb z przedmiotami unikatowymi, które są wielkimi dziełami sztuki.

Takiego skansenu jeszcze nie było.
Skansen został wybudowany w ciągu dwóch lat na obszarze ośmiu hektarów. – W parku archeologicznym zbudowane zostały wioski z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Zrekonstruowano wioskę ludności, która żyła na grodzisku w grotach kultury Otomani-Fuzesabony sprzed 3,5 tys. lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku. A wszystko według technologii stosowanej w pradziejach. Wybudowany został także pawilon wystawowy o powierzchni ok. 1800 mkw. Zrekonstruowano m.in. 9 wałów obronnych z różnych epok.

We wtorek, 8 grudnia, nastąpiło oficjalne przekazanie skansenu na rzecz krośnieńskiego Muzeum Podkarpackiego. Teraz przed nami ciężka praca zmierzająca do wyposażenia skansenu w potrzebny sprzęt. Chcemy przygotować wystawę na najwyższym europejskim poziomie. Będą na niej prezentowane zabytki odkryte w Trzcinicy podczas prac archeologicznych oraz zrekonstruowane przedmioty użytkowe, czyli takie, jakich używali ci ludzie, którzy żyli tutaj bardzo dawno temu.

W skansenie organizowane będą festyny archeologiczne i turnieje rycerskie. Prowadzona będzie także działalność edukacyjna (odbywać się tutaj będą: lekcje, seminaria i konferencje). Niezwykły obiekt zostanie uroczyście otwarty w drugiej połowie maja 2010 roku. Z tej okazji planowany jest dwudniowy festyn archeologiczny (22 – 23 maja).

W skład skansenu wchodzi także pawilon wystawowy z muzealną ekspozycją, salą konferencyjną, multimedialną salą lekcyjną dla uczniów oraz Salką Małego Odkrywcy dla najmłodszych. Powstać ma w nim również zaplecze gastronomiczne z przysmakami pradawnej kuchni.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie
ul. Piłsudskiego 16
38-400 Krosno

tel. +48 13 4321376
fax +48 13 4324301
http://www.muzeum.krosno.pl

Informacja dotycząca realizacji projektu
Skansen archeologiczny ?Karpacka Troja? w Trzcinicy
+48 13 4321376

e-mail: poczta@muzeum.krosno.pl

Źródło opisu: http://www.muzeum.krosno.pl/skansen/index.htm
Źródło zdjęć: http://polskalokalna.pl/galerie/podkarpackie/karpacka-troja-w-trzcinicy
Dodane: 2009-12-27 20:44:05 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (4)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • gotic
  27 czerwca 2011 at 18:28

  Miejsce, w którym powstał skansen w Trzcinicy należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

  Pomocna recenzja
 • trojan
  24 czerwca 2011 at 12:51

  Karpacka Troja otwarta już w ten weekend
  W piątek w Trzcinicy koło Jasła zostanie otwarty skansen archeologiczny zwany Karpacką Troją

  Widowisko, które zainauguruje w piątkową noc funkcjonowanie skansenu. Będzie to multimedialna opowieść o przeszłości Trzcinicy, sięgającej ponad 4 tys. lat. Niecodzienny spektakl z wykorzystaniem efektów multimedialnych, w tym filmu, który będzie tłem wydarzeń, a także z udziałem statystów ubranych i wyposażonych w kopie autentycznych rekwizytów, rozpocznie się o godz. 22. Na sobotę i niedzielę na terenie skansenu zaplanowano 1. Karpacki Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza – Trzcinica 2011”. Bilety:
  bilet normalny – 5 zł, bilet ulgowy (dla osób w wieku 6-12 lat) – 3 zł, dla dzieci w wieku do 6 lat wstęp bezpłatny.

  Pomocna recenzja
 • archeo
  24 października 2010 at 13:56

  Do grudnia potrwa remont Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Gotowy do otwarcia obiekt został zniszczony podczas czerwcowej powodzi.

  Pomocna recenzja
 • karpatka
  4 czerwca 2010 at 16:21

  Niestety W Trzcinicy k. Jasła rzeka Ropa częściowo zalała skansen archeologiczny „Karpacka Troja”. Masakraaaa !:(

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ocena ogólna