Zaloguj się

Kamieniołom Kielniki Inne, Inne

-, Kraków

Ścieżka ma długość 5,3 km i można ją przejść w czasie około 2,5 h. 
Na Rynku w Olsztynie znajduje się tablica zachęcająca do odwiedzania ścieżki i zawierająca ogólne wiadomości na temat znajdujących się na niej atrakcji. Na terenie ścieżki umieszczono 6 tablic informujących o przebiegu trasy i ciekawostkach geologicznych. 
Szlak ścieżki rozpoczyna się przy pierwszej tablicy informacyjnej (Tab.1), umieszczonej w pobliżu parkingu przy zabytkowym Spichlerzu, niedaleko zamku. Na tablicach znajdziemy informacje o ogólnej budowie geologicznej wyżyny, główne etapy rozwoju obszaru, od powstania skał wapiennych w jurajskim morzu szelfowym, poprzez kolejne etapy zmian tektonicznych i erozji związanej z rozwojem zjawisk krasowych, po niszczącą działalność lądolodu skandynawskiego.

Dalej ścieżka biegnie zboczem wzgórza zamkowego, umożliwiając podziwianie ruin zamkowych oraz panoramy okolicy. Ze wzgórza szlak schodzi stromą ścieżką wśród skał północno-wschodniego zbocza Góry Zamkowej, a następnie kieruje się na wschód, po czym dochodzi do najwyższego punktu zachodniej krawędzi kamieniołomu Kielniki. Umieszczone tam tablice informują nas m.in. o uskokach w północnej ścianie kamieniołomu, jaskiniach, lejach krasowych oraz skamieniałościach – gąbkach i amonitach. 
Następnie ścieżka prowadzi wzdłuż północnej krawędzi kamieniołomu, aż do punktu, w którym zbiega się z bitą drogą u jego wlotu. W tym miejscu ścieżka skręca w jego głąb. Dalej przebiega dnem wyrobiska, wzdłuż jego północnych, następnie zachodnich i częściowo południowych ścian. W obrębie kamieniołomu wskazane są obiekty geologiczne (skamieniałości występujące w skałach jurajskich, formy krasowe, formy tektoniczne) będące świadectwem geologicznej przeszłości regionu.

Z kamieniołomu ścieżka prowadzi na południową krawędź wyrobiska i biegnie wzdłuż niej do punktu widokowego, skąd roztacza się panorama Gór Sokolich (rezerwat przyrody) i okolicznych wzgórz ostańcowych.

Dalej ścieżka kieruje się na południe wzdłuż stoku góry Kielniki przechodząc obok dużego leja krasowego z bocznym otworem jaskini „Magazyn″, a następnie wprowadza głównym jej otworem do salki, na której stropie i ścianach zaobserwować można pozostałości szaty naciekowej.

Z jaskini szlak biegnie w dół do piaszczystej drogi, którą kieruje się na zachód – w stronę Góry Zamkowej, prezentując po prawej stronie ostańcową skałkę Szafa. Ścieżka prowadzi na wzniesienie, zza którego powoli wyłania się wzgórze z ruinami zamku, a następnie biegnie w dół do jego podstawy.

Od tego miejsca wracamy tą samą drogą, którą rozpoczęliśmy wędrówkę.

Na części kamieniołomu ustawiono 130 m barierki w celu bezpieczeństwa, zamieszczono również kilka tablic kamiennych z nazwami najciekawszych zjawisk geologicznych.

Oznakowanie szlaku wykonał częstochowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, pozostałe uzgodnienia i prace wykonała gmina Olsztyn.

Szlak jest dobrze oznaczony, nie pozwala się zgubić.

Ścieżka powstała z inicjatywy Polskiego Instytutu Geologicznego.

Źródło opisu: http://res.map4u.pl/z_2/o_3311250/900x600_olsztyn_spichlerz.jpg
Źródło zdjęć:
Dodane: 2014-05-31 13:23:00 przez sport.96

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna