Zaloguj się

Głazy Narzutowe Piekiełko, Świt

Świt (gmina Cekcyn)

Województwo kujawsko-pomorskie
Powiat tucholski
Gmina Cekcyn

Świt – osada leśna w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn nad rzeką Brdą przy drodze łączącej drogę Tuchola-Bydgoszcz z miejscowością Szumiąca, ok. 6 km o Tucholi. Siedziba leśnictwa Świt. Ujście rzeki Stążka (Ruda) do rzeki Brdy.

Jest to fragment rzeki Brdy (zaczynający się przy polu biwakowym Świt a kończący przy moście w miejscowości Piła-Młyn), na którym znajdują się głazy narzutowe różnych rozmiarów. Głazy te tworzą w korycie rzeki Brdy próg nazwany przez okolicznych mieszkańców „Piekiełkiem”.

Nazwa wywodzi się od naturalnej przeszkody, jaką głazy stwarzały flisakom, spławiającym drewno z nurtem rzeki. Piekiełko, ze względu na wartki nurt oraz głazy niemal lub wystające ponad lustro wody jest pewnym wyzwaniem dla kajakarzy spływających Brdą. Szczególnie zdradliwe jest miejsce zlokalizowane około 1 km za mostem w Świcie, gdzie kilka zwalonych drzew tworzy niebezpieczną przeszkodę. Niewprawionym kajakarzom, którzy zbyt zachowawczo podejdą do spływu i trzymać się będą brzegu, a szczególnie jeśli znajdą się zbyt blisko powalonych drzew, może zdarzyć się wywrotka, dlatego dobrze jeśli w grupie osób spływających znajduje się choć jedna doświadczona w spływaniu osoba. Sekretem sprawnego przeprawienie się przez Piekiełko jest pewny spływ z nurtem rzeki.

Ciekawostką dla osób odwiedzające Piekiełko jest kilka około 700-letnich dębów zwanych wisielczymi (ponieważ tędy prowadził szlak napoleoński), zlokalizowanych przy polu biwakowym „Świt”.

Dojazd:
Aby dojechać do Piekiełka należy skierować się na trasę numer 237 z Tucholi do Mąkowarska. Około 3 km od Tucholi należy skręcić przy drogowskazie na Świt. Następnie należy około 500m jechać leśną drogą aż do leśniczówki Świt, gdzie znajduje się parking, z którego pieszo można dojść do miejsca docelowego.

Miejscowość Świt (rzeka Brda)
Gmina Cekcyn
Powiat Tuchola

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2010-12-02 19:53:23 przez kkika2009

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ocena ogólna