Zaloguj się

GeoPark Kadzielnia

Amfiteatr i rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach

Miejsce w centrum miasta gdzie od XVII wieku wydobywano metoda odkrywkową skały wapienne i inne kruszce.

Wykorzystywanie kamieniołomu dla celów przemysłowych zakończono w 1962 roku po czym wokół wyrobiska wybudowano barierki tworząc tym samym alejki spacerowe pośród skał. Stworzono również kilka punktów widokowych skąd można podziwiać bogatą roślinność i pokłady skał. Kadzielnia jest oblegana przez mieszkańców i turystów o każdej porze roku, których przyciąga tu cisza i spokój.

Od 1971 została wpisana do ścisłych rezerwatów przyrody nieożywionej. Znajduje sie tu największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie.

Z okazji obchodów IX wieków Kielc wybudowano tu wspaniały amfiteatr, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne i koncerty.

Geopark Kadzielnia:

Rezerwat Kadzielnia
Kadzielnia (295 m n.p.m.) wchodzi w skład położonego w południowej i zachodniej części Kielc wapiennego Pasma Kadzielniańskiego. Najwyższe wzniesienie zwane tzw. Skałką Geologów to relikt dawnej Góry Kadzielnia. Ze szczytu Skałki rozciąga się piękny widok na Karczówkę, Pasmo Zgórskie i Posłowickie oraz masyw góry Telegraf.
Sięgając do historii dowiadujemy się, że kamieniołom na Kadzielni istniejący od XVII w. dostarczał surowca m. in. do wypalania wapna. Około 1770 r. powstał pierwszy piec do wypalania wapna, zbudowany z inicjatywy biskupa Kajetana Sołtyka. Wydobycie surowca skalnego stało się przyczyną powstania głębokiego wyrobiska, na najniższym poziomie zalewanego wodami podziemnymi.

Dziś Kadzielnia jako efekt trwającej 200 lat działalności górniczej jest terenem niezwykle atrakcyjnym pod względem naukowym, dydaktycznym i krajobrazowym.
W 1962 roku, w części kamieniołomu obejmującej reliktowy ostaniec skalny nazywany Skałką Geologów (o powierzchni 0,6 ha), powstał ścisły rezerwat przyrody nieożywionej. Wzgórze zbudowane jest głównie z górnodewońskiego wapienia skalistego związanego z dawną płycizną węglanową i zawierającego szczątki fauny morskiej (stromatoporoidy, gąbki, koralowce, ramienionogi, mszywioły). Poza stanowiskiem paleontologicznym, ważnym aspektem geologii rezerwatu są również zjawiska krasowe, przejawiające się w występowaniu różnorodnych form krasu powierzchniowego (zagłębienia, żłobki i kawerny krasowe) i wgłębnego (jaskinie, leje i kominy krasowe). Wapienne podłoże rezerwatu Kadzielnia jest także stanowiskiem występowania wielu rzadkich i chronionych gatunktów roślinności wapiennolubnej, natomiast w jaskiniach występują cenne gatunki nietoperzy i pająków.
U stóp ściany skalnej powstał park rekreacyjny z oddanym w 1971 r. do użytku amfiteatrem.


Park i Amfiteatr Kadzielnia

Ten najpiękniejszy w Polsce amfiteatr jest od lat miejscem wielu koncertów i imprez dla kielczan i gości. Dla zwiększenia możliwości wykorzystania amfiteatru i uczynienia Kadzielni terenem rekreacji i wypoczynku, Geopark Kielce ogłosił w 2004 roku konkurs na opracowanie koncepcji projektowej przebudowy, rozbudowy i modernizacji Amfiteatru Kadzielnia. Efektem tych działań jest inwestycja ,,Geopark Kielce – przebudowa Amfiteatru Kadzielnia”” współfinansowana ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przebudowany Amfiteatr jest nowoczesnym obiektem dostosowanym do potrzeb nowoczesnych widowisk artystycznych, z widownią na 5,5 tys osób.

Jaskinie – udostępnianie
Kadzielnia jest jednym z najważniejszych stanowisk występowania zjawisk krasowych w Górach Świętokrzyskich. W rezerwacie Kadzielnia i jego bezpośrednim otoczeniu udokumentowano łącznie 26 jaskiń (obecnie 25 z uwagi na połączenie Prochowni z Jaskinią Odkrywców). Geopark Kielce podjął w 2004 roku inicjatywę połączenia jaskiń na ścianie wschodniej wyrobiska: Prochowni, Szczeliny i Jaskini Odkrywców, w celu ich turystycznego udostępnienia. Stworzenie na Kadzielni podziemnej trasy turystycznej pozwoli na zwiększenie atrakcyjności geoturystycznej tego miejsca, jako obiektu na proponowanym szlaku geologicznym wiodącym przez kieleckie rezerwaty przyrody nieożywionej.

Kontakt
Geopark Kielce
Adres: ul. Daleszycka 21
25-202 Kielce
Telefon: +48 41 242 14 96
e-mail: sekreteriat@geopark-kielce.pl

Centrum Geoedukacji – Klub Miłośników Geologii:

p.o. Kierownika Centrum Geoedukacji: mgr Michał Poros
Telefon: +48 41 242 14 98; tel. kom. 664 944 769
e-mail: michal.poros@geopark-kielce.pl

Kierownik Klubu Miłośników Geologii: mgr Barbara Jędrychowska
Telefon: +48 41 242 14 98; tel. kom. 504 890 082
e-mail: barbara.jedrychowska@geopark-kielce.pl

Amfiteatr Kadzielnia:

Kierownik Amfiteatru Kadzielnia: mgr Mirosław Strzelecki
Telefon: +48 41 361 47 68
e-mail: miroslaw.strzelecki@um.kielce.pl

http://geopark-kielce.pl/

Źródło opisu: http://geopark-kielce.pl/
Źródło zdjęć: http://geopark-kielce.pl/
Dodane: 2008-07-27 17:14:31 przez Geopark Kielce

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • majcia7
    19 lipca 2012 at 08:54

    Jak dla mnie rewelacja! Widoki niesamowite! Polecam

    Pomocna recenzja
  • igor
    4 listopada 2010 at 17:18

    Jaskinie są czynne w godz:
    środy 14-16,
    soboty 8-10.
    Grupa może liczyć maksymalnie sześć osób.
    Przejście trasy zajmuje około 20 minut, dziennie jaskinię odwiedzi 36 osób.

    Zwiedzanie jest bezpłatne.
    Rezerwacje trzeba zgłaszać pod numerem telefonu:
    tel. 41 367 66 54
    email: geopark.kielce@um.kielce.pl

    Polecam 🙂

    Pomocna recenzja
  • xania
    20 października 2010 at 02:42

    Jaskinie na Kadzielni będą dostępne dla zwiedzających. Na początek fragment trasy z Jaskini Odkrywców do Prochowni, a w przyszłym roku również przejście do Szczeliny.

    W rezerwacie Kadzielnia jest 25 jaskiń, sześć lat temu Geopark rozpoczął prace nad udostępnieniem dla turystów trzech znajdujących się na wschodniej ścianie wyrobiska: Prochowni, Szczeliny i Odkrywców.

    Pomocna recenzja
  • madzia19
    7 października 2010 at 17:48

    kazdy normalnie moze tam sobie pospacerowac??

    szukam fajnego miejca na weekend dla dwoch osob…

    Pomocna recenzja
  • Błękitna
    3 września 2010 at 19:18

    Po remoncie amfiteatr wygląda super. Geopark Kadzielnia jest świetnym miejsce na romantyczny spacer. 🙂

    Pomocna recenzja
  • kiela
    30 sierpnia 2010 at 12:47

    Amfiteatr na Kadzielni znów zaprasza publiczność. Scenę o powierzchni 1,2 tys. m kw., pięciotysięczną widownię i jeden z najładniejszych tego typu obiektów w kraju.

    Pomocna recenzja
  • ogrodnikGordon
    24 września 2009 at 18:54

    Sprawdzałam osobiście i scena posiada świetne naturalne nagłośnienie. Gos jest w tym miejscu bardzo doniosły i nie trzeba mieć mikrofonu by głośne słowa dotarły do ostatnich miejsc w amfiteatrze.Polecam sprawdzić to samemu.

    Pomocna recenzja
  • wandzia119
    24 września 2009 at 11:37

    piekne cudo natury! fajna scena 🙂

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna