Zaloguj się

Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach Galerie, Kultura i sztuka

Rynek Główny 1/3, Kraków

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach ? oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

Galeria, mieszcząca się na pierwszym piętrze Sukiennic (pod adresem Rynek Główny 1/3), jest najstarszym oddziałem Muzeum Narodowego. Muzeum Narodowego w Krakowie – Galerię Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach.

O muzeum

Sukiennice ? wielka hala handlowa wzniesiona w XIII wieku pośrodku Rynku Głównego ? rozbudowane w XIV wieku w stylu gotyckim, gruntownie przekształcone w połowie XVI wieku w stylu renesansowym, po restauracji w latach 1875?1879 zaczęły pełnić funkcję reprezentacyjną; odbywały się tu wielkie bale i uroczystości patriotyczne. Ze względu na położenie i charakter sale I piętra gmachu Sukiennic stały się pierwszą siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie. Początkowo przestrzeń tę Muzeum dzieliło z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Jej istnienie zapoczątkował Henryk Siemiradzki, który ofiarował mu swój słynny obraz Pochodnie Nerona. Pierwszą stałą wystawę otwarto w Sukiennicach w roku 1884.

Obecnie galeria jest największą w Polsce stałą ekspozycją dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Dzieła wystawione są w czterech salach: Oświecenia, Piotra Michałowskiego, Hołdu pruskiego i Czwórki.

W Sali Oświecenia prezentowane są sceny historyczne i rodzajowe oraz portrety powstałe w drugiej połowie wieku XVIII, ilustrujące trendy klasycystyczne i preromantyczne w sztuce polskiej. Można tu zobaczyć prace artystów obcych: Marcelego Bacciarellego, Per Kraffta Starszego, Józefa Grassiego, twórców sprowadzonych do kraju przez króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego i magnatów, można zobaczyć także dzieła malarzy polskich: Aleksandra Orłowskiego, Kazimierza Wojniakowskiego i Franciszka Smuglewicza.

Sala Piotra Michałowskiego, najwybitniejszego polskiego malarza romantycznego, prezentuje serię poświęconą szarży pod Somosierrą, portrety Żydów, chłopów i dzieci; jest to największa w Polsce kolekcja tego artysty.

Sala Hołdu pruskiego, to malarstwo historyczne, sala ta prezentuje tak znane obrazy jak: Hołd Pruski , Kościuszko pod Racławicami, Iwan Groźny ? Jana Matejki, Pochodnie Nerona ? Henryka Siemiradzkiego, Portret generała Dembińskiego ? Henryka Rodakowskiego oraz obrazy portretujące historię powstańczą i losy Polaków zesłanych na Syberię: Pożegnanie i Powitanie ? Artura Grottgera, Śmierć Ellenai, Wigilia na Syberii ? Jacka Malczewskiego.

W sali Czwórki eksponowane jest malarstwo pejzażowe Jana Nepomucena Głowackiego, malarstwo rodzajowe ? słynna Czwórka i Burza Józefa Chełmońskiego oraz prace Aleksandra Kotsisa. W sali tej prezentowane są też realistyczne kompozycje Aleksandra Gierymskiego (Trąbki i Wieczór nad Sekwaną), symboliczne płótna Józefa Chełmońskiego i Adama Chmielowskiego, jak i impresjonistyczne kompozycje Leona Wyczółkowskiego. Status artysty w XIX wiecznym społeczeństwie ukazuje Introdukcja Jacka Malczewskiego i Szał Władysława Podkowińskiego.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach eksponuje również rzeźby Jakuba Tatarkiewicza, Piusa Welońskiego, Antoniego Kurzawy czy Antoniego Madeyskiego.

Kiedy 3 września o godz. 18 przy dźwięku fanfar herold ogłosił z tarasu Sukiennic, że po 4-letnim remoncie znowu otwieramy dla publiczności Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku, pod Sukiennicami wiła się gigantyczna kolejka czekających na zwiedzanie. W ciągu zaledwie trzech dni odwiedziło Sukiennice blisko 10 tysięcy gości! Tych, którzy wtedy nie zdążyli bezpłatnie zobaczyć odnowionej Galerii ? przepraszamy. I zapraszamy w każdą niedzielę. Bezpłatnie!

Wielu gości przyszło do Sukiennic, ponieważ byli ciekawi zmian, jakie tam zaszły. Komentowali różnice, sprawdzali, gdzie wiszą ich ulubione obrazy, cieszyli się z możliwości wyjścia na taras, z którego można podziwiać Rynek. Niektórzy byli tam po raz pierwszy i też nie wyszli rozczarowani. Zapraszamy wszystkich w każdą niedzielę na bezpłatne zwiedzanie.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku jest Muzeum otwartym, czego symbolem stał się uroczysty pogrzeb muzealnego kapcia w dniu 3 września. U nas wolno fotografować, nie odgradzamy dzieł sztuki od widzów i robimy wszystko, by pomóc je zrozumieć. Używamy również najnowocześniejszych zdobyczy nauki i techniki. Zobaczcie sami!
Czekamy na was od wtorku do niedzieli.

Dla zwiedzających
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Rynek Główny 1 – 3
31 – 042 Kraków

Godziny otwarcia:
Galeria

* wtorek – niedziela 12.00 – 20.00*
* dla grup zorganizowanych tylko przez rezerwację od 10.00
* kasa zamykana jest na pół godziny przed zamknięciem Oddziału

Tarasy / kawiarnia
* poniedziałek – niedziela 10.00 – 23.00

Ceny biletów:

* 12 zł – normalny
* 6zł – ulgowy
* 24zł – rodzinny*
* 10zł/osoba – grupowy normalny**
* 5zł/osoba – grupowy ulgowy

* Bilety rodzinne max. 5 osób
** Bilety grupowe przysługują grupie liczącej min. 15 osób.

Wypożyczenie audioprzewodnika: 5 zł
Osoby wypożyczające audioprzewodnik proszone są o pozostawienie w depozycie dokumentu zawierającego dane na temat tożsamości, innego niż dowód osobisty.

Bilet upoważniający do jednorazowego wejścia na tarasy i do kawiarni:

* 2zł – normalny
* 1zł – ulgowy
* 4zł – rodzinny

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Rynek Główny 1 – 3
31 – 042 Kraków
Kierownik: Wojciech Gorczyca
tel: 12 424 46 00

http://www.muzeum.krakow.pl/Sukiennice.56.0.html

Źródło opisu: http://www.muzeum.krakow.pl/Sukiennice.56.0.html
Źródło zdjęć: http://www.muzeum.krakow.pl/Sukiennice.56.0.html
Dodane: 2008-06-23 21:36:41 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarze (3)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • cracov-ka
    28 września 2010 at 12:37

    Powiem krótko: po prostu szał uniesień ; Każdy powinien odbyć tą ucztę duchową dla oka i ducha 🙂

    Pomocna recenzja
  • filipyaycarz
    1 czerwca 2010 at 20:36

    Bardzo śliczna galerai polecam!

    Pomocna recenzja
  • BajdeQ
    22 listopada 2009 at 16:55

    Naprawdę piękne obrazy polecam każdemu obejrzenie ich.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna