Zaloguj się

Galeria Pod brzozą w Wodzisławiu Galerie, Kultura i sztuka

Sobieskiego 40, Jędrzejów

Galeria „Pod brzozą” w Wodzisławiu

Powstała z pasji kolekcjonerskiej Izabelli i Stanisława Śliwów.

Stanisław Śliwa ? dentysta na zasłużonej emeryturze, z nieżyjącą od roku żoną Izabellą stworzyli w rodzinnym Wodzisławiu kolekcję, która stanowi dokumentację ich licznych życiowych pasji. Od początku wspólnej drogi małżonków ich zainteresowania koncentrowały się na sztuce w różnych jej przejawach ? od tzw. wysokiej po ludową, przez historię z motywami niepodległościowymi, po regionalizm. Dzięki realizacji tych pasji małżonkowie ocalili i poukładali w spójną całość to, co ich zdaniem najcenniejsze z ich najbliższej ojczyzny.

Tam, gdzie blisko stuletnia brzoza okrywa stary rodzinny dom ? niezamieszkany, w sąsiedztwie tego, w którym do niedawna żyła ich rodzina ? założyli galerię. Wszelkie tropy tych ponad 40-letnich zamiłowań Śliwów wiodą tam, do galerii ?Pod brzozą?.

Zobaczyć w niej można ciekawe pamiątki historyczne i sztukę ludową.

Galeria mieści się w niezamieszkałym domu, swą nazwę zawdzięcza rosnącej przed nim brzozie. W przedsionku prezentowana jest twórczość ludowa, m.in. obrazy wodzisławskich artystów, a także kapliczki malowane przez samego gospodarza Stanisława Śliwę. To emerytowany lekarz stomatolog, który wraz z żoną Izabellą zgromadził m.in. niezwykle bogatą kolekcję archiwalnych pocztówek. Prezentowane były już na kilkudziesięciu wystawach w całej Polsce.

W galerii nie brak też innych cennych eksponatów. W pierwszej sali można zobaczyć ciekawe pamiątki z historii Wodzisławia, m.in. stare fotografie.

Druga sala jest niezwykle kolorowa.
Głównie za sprawą wiszących na ścianie kilkudziesięciu obrazów malowanych na szkle.
W większości przez Stanisławę Czech-Walczakową i Janinę Czech-Kapłanową, siostry sławnego przedwojennego narciarza i taternika, trzykrotnego olimpijczyka Bronisława Czecha. Niektóre powstały według jego projektów przesłanych z obozu w Oświęcimiu, gdzie został zamordowany.

Ceramika figuralna ? w zdecydowanej większości o charakterze religijnym ? to była miłość Izabelli Śliwy. ?Pod brzozą? są prawdziwe rarytasy ? świątki, szopki, Frasobliwi czy urocza ?Święta Rodzina?, autorstwa nieżyjącego już Stefana Sowińskiego, nestora świętokrzyskich ceramików z Chałupek, a także rozpoznawalnej dla wszystkich miłośników sztuki w glinie ? Elżbiety Klimczak z Obic. Dla pana Stanisława wartość sentymentalną posiada drewniana figurka ?św. Apolonii? ? patronki stomatologów. W ludowej części galerii odnajdziemy także mnóstwo pamiątek przywożonych z podróży po Polsce i Europie, zaś całość uzupełniają stare przedmioty użytkowe, w tym kuchenne oraz charakterystyczne dla regionu świętokrzyskiego bibułkowe pająki i kwiaty.

Do Wodzisławia pamiątki te trafiły w ramach Wymiany na pamiątki związane z Józefem Piłsudskim, które dla rodziny Czechów mają szczególne znaczenie. Podczas pobytu w Zakopanem Piłsudski wziął na ręce, pogłaskał i pocieszył płaczącego małego Bronka, gdy ten jeszcze poruszał się na czworakach i ktoś nadepnął mu na rękę.
W swoich zbiorach posiada również banderę ze statku „Bronisław Czech”.

Kontakt:

Galeria „Pod brzozą”
ul. Sobieskiego 40
28-330 Wodzisław

Zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu,

tel. 41 380 60 60

Źródło opisu: http://www.niedziela.pl/artykul_w_niedzieli.php?doc=ed200950&nr=10
Źródło zdjęć: http://rss.feedsportal.com
Dodane: 2010-10-11 17:43:10 przez Martika

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna