Zaloguj się

Stryszowski dwór położony nieopodal Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, należy do grupy najciekawszych zabytków dawnego budownictwa rezydencjalnego w tym rejonie.

Wzniesiony pod koniec XVI wieku, pierwotnie jako dwór obronny, przebudowany w połowie XVIII wieku. Od ponad 30 lat dwór spełnia funkcje placówki muzealnej, będącej Oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.

W pomieszczeniach dworu prezentowana jest stała ekspozycja „Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX” oraz organizowane są wystawy czasowe.

Wystawa „Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX” obrazuje typowe wnętrza z ubiegłego stulecia. Jest ilustracją przemian jakie nastąpiły w wieku XIX w wyglądzie dworskich pomieszczeń mieszkalnych. Odzwierciedla również ewolucje obyczajów i kultury ziemiaństwa. Wnętrza zostały zaranżowane tak aby oddać atmosferę średnio zamożnego dworu.

Wszystkie eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Prezentowane są cztery pomieszczenia: salon, gabinet, jadalnia i sypialnia. Te właśnie pomieszczenia były uważane w XIX – wiecznej Polsce za najbardziej okazałe. Często meble i wyposażenie wnętrz sprowadzano z zagranicy, niejednokrotnie z Wiednia i Paryża.

34-146 Stryszów 508,
tel. 033 879 74 89,

Źródło opisu: http://www.museo.pl/content/view/755/190/
Źródło zdjęć: http://www.museo.pl/content/view/755/190/
Dodane: 2010-04-20 18:41:03 przez Kacper

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ocena ogólna