Zaloguj się

Centrum Opatrzności – Wotum Narodu, Miejsce Kultu, Pamięci, Kultury

Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie
Poziomy Centrum :
A – Muzeum Jana Pawła II i Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
B – Świątynia Opatrzności Bożej
C – Panteon Wielkich Polaków
Centrum to nowoczesna instytucja kultury powołana przez Ks. Abp Kazimierza Nycza. Istotą działania Centrum jest szerzenie nieustającego dziękczynienia Opatrzności Bożej za łaski okazane Narodowi Polskiemu, a także budowanie idei wdzięczności innym ludziom za odzyskaną wolność i dobro otrzymywane każdego dnia . Dzięki zaangażowaniu nas wszystkich w budowę Wotum Narodowego Centrum spełni zobowiązanie Sejmy Czteroletniego. Jednym z działań podjętych przez Centrum jest organizacja Dnia Dziękczynienia.
Dzień Dziękczynienia – Pola Wilanowskie 7.06.2009
www.dziekuje.pl
Ks. Abp Kazimierz Nycz ustanowił każdą pierwszą niedziele czerwca Dniem Dziękczynienia. Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać nasza wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki do Ojczyzny rozpoczynały się z początkiem czerwca. Dzień ten ma przypominać, że prawdziwym Wotum jest Polska Bogu wdzięczna. Jest także ponadczasowym łącznikiem, dzięki któremu każdy Polak może osobiście uczestniczyć w wypełnieniu Wotum Narodowego i realizować go dziś.
Muzeum Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego – pamiątka dla przyszłych pokoleń
W kompleksie Centrum powstaje Muzeum Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego, które będzie wyjątkowym Wotum Wdzięczności dla tych wielkich postaci. W muzeum zostanie przedstawiony każdy etap ich życia. Ambicja muzeum jest budowanie świadomości kulturowej i patriotycznej wśród Polaków, a zwłaszcza wśród młodego pokolenia, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych nowoczesnych technologi i komunikacji i edukacji.
Zespół muzeum stawia sobie za cel przekazywanie najważniejszych wartości i treści, które Ci dwaj wybitni Polacy dali obecnym i przyszłym pokoleniom. Muzeum pełnić będzie misję społeczną, polegającą na złożeniu hołdu wdzięczności Opatrzności Bożej za opiekę nad Polską w minionym stuleciu.
W muzeum chcemy pokazywać uniwersalny wymiar pontyfikaty Jana Pawła II i posługi Prymasa Wyszyńskiego przez przkazywanie najważniejszych wartości i treści.
Jesteśmy świadkami tych wielkich Polaków i ich dokonań, dlatego musimy postawić pozostawić świadectwo dla przyszłych pokoleń. To nasz obowiązek. Nowoczesne muzeum to właściwa forma ich upamiętnienia, która będzie oddziaływać na szerokie grono odbiorców i rozwijać się w przyszłości.

Stan prac Muzeum Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Trzy polskie firmy zakwalifikowano do postępowania przetargowego na opracowanie projektu ekspozycji głównej Muzeum Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego wraz z nadzorem autorskim nad realizacją ekspozycji.
23 marca 2009 r. minął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Pierwszy etap postępowania polegał na złożeniu dokumentów, poświadczających spełnianie wymogów, które dotyczyły doświadczenia, posiadania odpowiedniego potencjału ludzkiego i wiarygodności finansowej. Wymogi te miały na celu wyłonienie wiarygodnych kandydatów, którzy będą w stanie sprostać zadaniu zaprojektowania ekspozycji głównej Muzeum o powierzchni blisko 2000 m2.
Każda z firm dysponuje odpowiednim potencjałem ludzkim oraz posiada doświadczenie w realizacji wystaw i ekspozycji.
Komisja przetargowa, po dokonaniu oceny formalnej, zakwalifikowała trzy podmioty: Aqua Inwest Sp. z o.o. (kierownik projektu: Krzysztof Lang), Kłaput Project S.C. (kierownik projektu: Jarosław Kłaput), Music-Info Sp.z o.o. (kierownik projektu: Marek Mikulski).
W kolejnym etapie zadaniem wystawienników jest opracowanie ofert wstępnych tj., propozycje aranżacji wybranych zagadnień na podstawie wymogów opracowanych przez zespół muzealny Centrum. Termin złożenia ofert wstępnych upływa 19 maja 2009 r. Szczegóły zostaną ogłoszone po szczegółowym zapoznaniu się z treścią ofert wstępnych.
Projekt powinien objąć m.in.:
  • elementy koncepcji plastycznej wystawy i planowanym sposobem prezentacji eksponatów,
  • architekturę wnętrz,
  • zastosowanie multimediów,
  • akustykę wnętrza,
  • Zwycięzca postępowania będzie brał aktywny udział w opracowania scenariusza wystawy wraz z zespołem muzealnym i ekspertami.
    Muzeum Jana Pawła II i Stefana kard. Wyszyńskiego jest międzynarodowym projektem, który powstaje w kompleksie Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie. Usytuowane jest nad nawą główną Świątyni. Misją muzeum jest chęć złożenia hołdu wdzięczności dwóm najwybitniejszym Polakom XX wieku: za ich wkład w zachowanie naszej tożsamości kulturowej w warunkach niewoli; za duchową, moralną, cywilizacyjną i społeczną przemianę, jaka dokonała się w naszym kraju; za uczynienie z polskości ważnego punktu odniesienia dla kultury uniwersalnej. Muzeum to stanowi żywe wotum wdzięczności, mogące oddziaływać na szerokie grono odbiorców i rozwijać się w przyszłości.

    Muzeum Wielkich Polaków – Papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego powstanie przy Centrum Opatrzności Bożej budowanym na warszawskich Polach Wilanowskich.

    W listopadzie zostaną zakończone roboty budowlane przy Muzeum.

    Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej – ks. Paweł Bekus powiedział PAP, że powołano zespół osób, które zajmą się opracowaniem wstępnych założeń projektu muzeum, jego kosztorysu, a także określą, jakie ekspozycje powinny znaleźć się w Muzeum Wielkich Polaków.
    Dodał, że postaciami wiodącymi Muzeum będą Kard. Wyszyński i Jan Paweł II. Zakres chronologiczny to wiek XX (od chwili urodzin Prymasa Wyszyńskiego do śmierci Jana Pawła II – tj. 1901-2005 – bądź momentu beatyfikacji.
    Rzeczniczka Centrum podkreśliła, że muzeum ma za zadanie „uczestniczyć w podtrzymywaniu oraz kształtowaniu historycznej i kulturowej świadomości zbiorowej Polaków”. Dodała, że będzie ono także pełnić funkcje dokumentacyjne, konferencyjne, edukacyjne i naukowe.
    W części kulturalno-muzealnej powstaną centra dokumentacji działalności Kościoła i duchowieństwa polskiego, centrum pontyfikatu Jana Pawła II, sale konferencyjne oraz wystawiennicze. „Wszystkie te elementy pozwolą na włączenie się muzeum w budowanie świadomości kulturowej i patriotycznej wśród młodego pokolenia Polaków, przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych nowoczesnych technologii komunikacji i edukacji. Muzeum to będzie miejscem przekazu najważniejszych wartości i treści, które ci dwaj wybitni Polacy chcieli dać obecnym i przyszłym pokoleniom” – podkreśliła rzeczniczka Centrum.
    „Wystawa główna pełnić będzie rolę edukacyjną, umożliwiającą publiczności zapoznanie się z kolejami życia obu wybitnych hierarchów. Z perspektywy ich doświadczenia można przyjrzeć się zbiorowym losom narodu i Kościoła polskiego w minionym stuleciu. Ekspozycja ma także umożliwić pogłębioną refleksję nad życiem i nauczaniem papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego” – podkreśliła Kabała.
    Poziom ekspozycyjny obejmie przestrzeń użytkową o powierzchni ok. 3 400 m. kw., w tym przestrzeń muzealną, trzy sale audiowizualne, magazyny, pracownie konserwatorskie, zaplecze techniczne, księgarnie.
    Pod koniec marca Archidiecezja Warszawska podpisała umowę z Warbud S.A. na wykonanie robót żelbetowych części kulturalno- muzealnej. Roboty konstrukcyjne żelbetowe są wykonane na wysokości do 34,12 m. Wartość kontraktu opiewa na kwotę ponad 21 mln zł netto. Nie jest wykluczone, że po zakończeniu budowy muzeum Warbud stanie do przetargu na budowę kopuły świątyni.

    Centrum Opatrzności – Wotum Narodu

    Miejsce Kultu, Pamięci, Kultury

    ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1

    02-946 Warszawa

    Połączenia z Centrum Warszawy:

    Metro Centrum > Metro Wilanowska

    Metro Wilanowska > Wilanów: autobusy lini 139,700,710,724,725

    ZWIEDZANIE PANTEONU WIELKICH POLAKÓW:

    – Osoby indywidualne: soboty 16.00 ? 19.00, niedziele 10.00 ? 19.00
    /o ile nie będą prowadzone prace budowlane/

    – Grupy zorganizowane: po uzgodnieniu z księdzem proboszczem

    ADRES DO KORESPONDENCJI:
    biuro@centrumopatrznosci.pl

    Biuro Centrum Opatrzności Bożej

    ul. Miodowa 17/19

    00-246 Warszawa

    tel./fax: /0-22/ 53 17 169

    tel./fax: /0-22/ 53 17 277

    tel. /0-22/ 53 17 170

    www.dziekuje.pl

    http://centrumopatrznosci.pl

    Źródło opisu: http://centrumopatrznosci.pl
    Źródło zdjęć: http://centrumopatrznosci.pl
    Dodane: 2009-06-07 15:03:56 przez Gorroz

    Lokalizacja

    Komentarz (1)

    0.0 z 5.0
    Ocena ogólna 0.0
    • bożyk
      2 maja 2011 at 12:48

      Warszawa: największy portret papieża
      Portret Jana Pawła II na Świątyni Opatrzności Bożej

      Pomocna recenzja

    Dodaj Komentarz

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Ocena ogólna