Zaloguj się

Centrum Nauki Kopernik Warszawa

Centrum Nauki Kopernik powstaje w Warszawie, nad samą Wisłą. Będzie to jedna z pierwszych takich instytucji w Polsce.

Siedziba Kopernika powstaje w centrum Warszawy, nad samą Wisłą. Zostanie wybudowana nad tunelem Wisłostrady u zbiegu Wybrzeża Kościuszkowskiego i ul. Zajęczej.

Centrum nauki to:

* królestwo eksperymentów ? w Centrum Nauki Kopernik znajdą się setki interaktywnych urządzeń, na których dzieci, młodzież i dorośli będą przeprowadzać doświadczenia wyjaśniające, jak funkcjonuje świat wokół nas. Tu chodzi o zrozumienie zjawisk, a nie pokazywanie historii rozwoju nauki, jak w klasycznych muzeach techniki.
* raj dla ciekawych świata ? u nas można, a nawet trzeba, dotykać eksponatów i samodzielnie wykonywać na nich eksperymenty. Obserwując przebieg doświadczenia oraz jego rezultaty, bez problemu można zrozumieć nawet skomplikowane zjawiska.
* przygoda i świetna zabawa – każdy, kto odważy się trochę poeksperymentować przekona się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Wiek zwiedzającego nie ma znaczenia ? wystawy są tak pomyślane, by każdy znalazł tu coś dla siebie.
* miejsce magnetyczne – eksperymentując w centrach nauki spędza się całe dnie i wielokrotnie do nich wraca.
* podglądanie przyszłości ? zaprezentujemy rozwiązania technologiczne, nad którymi naukowcy dopiero pracują.

Centrum Nauki Kopernik jest instytucją kultury. To wspólna inicjatywa Miasta st. Warszawy, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wystawy :

Wystawa Eksperymentuj

Wystawy stałe – projekty:

– świat w ruchu
– człowiek i środowisko
– najmłodsi
– strefa światła
– korzenie cywilizacji
– generacja
– park odkrywców

Można tu pościgać się z ludzkim sercem, poznać granice własnego słuchu czy zostać pogromcą piorunów. Na wystawie Eksperymentuj! trudno się nudzić.

Ekserymentuj – To pierwsza wystawa przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik. Składa się ze stanowisk z naukowymi zabawami i doświadczeniami z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii czy matematyki. Zostały one tak przygotowane, by zwiedzający mogli samodzielnie, całkowicie bezpiecznie eksperymentować i dzięki temu zrozumieć dane zjawisko. Przy każdym stanowisku znajduje się krótkie wyjaśnienie obserwowanych procesów, dodatkowymi informacjami służą też obecni na wystawie animatorzy.

Eksperymentuj! to wystawa objazdowa – jest łatwa do złożenia i rozstawienia oraz przewożenia z miejsca na miejsce, może stanąć w szkolnej auli, domu kultury czy gminnym ośrodku. Miała premierę w czerwcu 2006 roku na Pikniku Naukowym w Warszawie, gdzie w ciągu jednego dnia odwiedziło ją kilkanaście tysięcy osób, a do poszczególnych stanowisk ustawiały się długie kolejki. Od września 2006 roku podróżuje po dużych i małych miejscowościach, by ich mieszkańcy mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia. Z powodzeniem była też pokazywana za granicą – w Barcelonie podczas Katalońskiego Tygodnia Nauki i w Brnie podczas imprezy „Nauka na Starym Mieście”.

Na wystawie Eksperymentuj! można ciekawie spędzić czas, poszerzyć swoją wiedzę, zrozumieć niezrozumiałe dotychczas naukowe prawa, a przede wszystkim dobrze się bawić. I to niezależnie od wieku. Coś dla siebie znajdą tu zarówno rodzice i dziadkowie z kilkuletnimi dziećmi, jak i dorośli bez dzieci, uczniowie oraz studenci.
Wystawa jest także interesującą propozycją dla szkół. Nauczyciele mogą uczynić z niej nietypowy element lekcji czy zajęć pozalekcyjnych, podczas których będą tłumaczyć działanie praw przyrody czy rozmawiać o zawodzie naukowca.

Planetarium w Centrum Nauki Kopernik

Do Kopernika przyjechał z Japonii Megasta. Megastar – supernowoczesny projektor gwiazdowy, który wyświetli w planetarium Centrum Nauki Kopernik 20 mln gwiazd.

Dodatkowo w sali na 140 miejsc o kształcie kuli, w której jest już gotowy sferyczny ekran (projekcje będą wyświetlane dookoła widzów i w górze nad ich głowami) oraz widownia, znajdą się jeszcze dwa projektory cyfrowe o bardzo wysokiej rozdzielczości. Dzięki nim będzie można przeżywać iluzję np. lotu w kosmos, zbliżania się do poszczególnych planet czy galaktyk.

Na krawędzi sferycznego ekranu są projektory laserowe przeznaczone na różne rozrywkowe pokazy, np. filmy z koncertów rockowych. Kiedy dodamy dymiarki, światła, na ekranie pojawią się atrakcyjne animacje, dojdzie muzyka z głośników o mocy 10 tys. watów – wtedy doświadczamy czegoś, co nazywa się totalnym „zanurzeniem w obrazie”.

Planetarium skrywa się w bryle o czerwonawych elewacjach ze szkła, znajduje się blisko bulwaru i Wisły. Jego forma ma się kojarzyć z wielkim rozżarzonym głazem, okruchem z kosmosu. Obok widać już Park Odkrywców ze sceną na wodzie (tu będą organizowane imprezy plenerowe i koncerty).

Do budynku planetarium będzie można wejść bez konieczności kupowania biletu, by zobaczyć, jak wygląda jego przestrzeń od środka: bryła z żelbetu (z widownią, średnica 16 m) opakowana w konstrukcję ze stali, na której rozpięta jest elewacją ze szkła z tysiącami kropek nadruku, które chronią przed słońcem.

W dolnej partii budynku, blisko wejścia, jest planowana kawiarnia, kolejna ma się pojawić na dachu planetarium. Widać z niego przez osłony ze szkła tzw. ogród geologiczny urządzony już na dachu pozostałych części Kopernika – z galeriami wystawowymi, Wisłę, most Świętokrzyski i Stadion Narodowy.
Planetarium, może stanowić największą atrakcję CNK.

Planetarium zostanie otwarte 19 czerwca.

Godziny otwarcia:
od godz. 10 do 20,
w piątki i weekend – do 21.

Bilety:
normalny 16 zł.
W cenie – projekcja nieba a także film.

Centrum Nauki Kopernik

ul. Mokotowska 17
00-640 Warszawa,
tel.: 022-492 05 05;
faks: 022-492 05 00
e-mail: info@kopernik.org.pl
http://www.kopernik.org.pl

Źródło opisu: http://www.kopernik.org.pl
Źródło zdjęć: http://www.kopernik.org.pl
Dodane: 2010-02-19 12:13:55 przez Martika

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • luzzia
    12 maja 2010 at 14:02

    Nad wodą, z galerią sztuki w zieleni, planetarium, ogrodami na dachu, plażą i sceną, a w środku moc atrakcji. Centrum Nauki „Kopernik” zwraca miasto w stronę bulwaru i Wisły

    Pomocna recenzja
  • wowo
    9 lipca 2010 at 12:01

    Powstaje nowy ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik z obłędnym widokiem na Wisłę, zieleń praskiego brzegu i kosz Stadionu Narodowego.

    Pomocna recenzja
  • sawka
    2 sierpnia 2010 at 11:42

    W Centrum Nauki „Kopernik” stanęła wielka maszyna latająca, która nawiązuje do wynalazków Leonarda da Vinci. Rozpoczął się montaż dzieł sztuki zainspirowanych nauką. To miejsce, gdzie współistnieć ma ze sobą nauka i sztuka.

    Pomocna recenzja
  • Exumer
    2 sierpnia 2010 at 17:12

    Centrum Nauki – Wspaniały Pomysł.

    Pomocna recenzja
  • kopernikowa
    31 października 2010 at 17:58

    Już 5 listopada, spektaklem „Wielki Wybuch” w reżyserii Petera Greenewaya i Saskii Boddeke Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zainauguruje swoją działalność. Na gości „Kopernika” czeka m.in. 5 stałych galerii i 360 interaktywnych eksponatów.

    Pomocna recenzja
  • kicia
    1 listopada 2010 at 10:13

    wszystko mnie interesuje, chcę poznać więcej.

    Pomocna recenzja
  • kopernikowa
    4 listopada 2010 at 20:15

    zabawa nauką – świetne miejsce 🙂 dla dużych i małych Polecam !!!

    Pomocna recenzja
  • edzia
    29 kwietnia 2010 at 12:22

    Budynek Centrum Nauki „Kopernik” zostanie otwarty w pierwszych dniach września. Tymczasem już CNK zainicjowało akcje artystyczno-multimedialne.
    Centrum Nauki „Kopernik” już rozpoczął swoją działalność.

    Pomocna recenzja
  • kipikopa
    30 listopada 2010 at 12:45

    Na części z ok. 350 urządzeń do testowania i zabawy są przyklejone smutne ikonki z informacją: „Chwilowo nie działam”. Niemiecka i holenderska jakość nie wytrzymuje konfrontacji z energią naszej młodzieży, bo Polak potrafi 😀 😆 😆 :-* 🙁

    Pomocna recenzja
  • cienki
    23 lutego 2011 at 13:57

    Od otwarcia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie placówkę odwiedziło już ponad 200 tysięcy osób wow 😀 😆 :-*

    Pomocna recenzja
  • experymqq
    2 marca 2011 at 12:07

    Już w czwartek otwarcie galerii RE: generacja adresowanej do tzw. młodych dorosłych w wieku 17-25 lat. A w niej – prawdziwe emocje, uczucia, polityka, seks i roboty.
    Całe Centrum Nauki „Kopernik” zostanie otwarte, bo do tej pory działała tylko jego część. Na 1,1 tys. m kw. czeka 80 nowych multimedialnych i interaktywnych eksponatów.

    Pomocna recenzja
  • expermiqq
    21 kwietnia 2011 at 13:28

    Do Kopernika przyjechało z Japonii jajowate urządzenie. Ma metr wysokości, waży 80 kg. To Megastar – supernowoczesny projektor gwiazdowy, który wyświetli w planetarium Centrum Nauki Kopernik 20 mln gwiazd – 😆 fan 😉

    Pomocna recenzja
  • ixida
    29 maja 2011 at 19:09

    Wolność – to temat trzydniowej konferencji, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik. Przyjechało blisko 1000 osób z 44 krajów świata.

    Pomocna recenzja
  • yumqa
    7 września 2011 at 10:58

    Zwichnięte nadgarstki, rozcięte głowy, pocięte palce i potłuczone kolana. W Centrum Nauki Kopernik nietrudno o wypadek jeśli nie przestrzega się zasad bezpieczeństwa i instrukcji obsługi eksponatów

    Pomocna recenzja
  • scienqua
    4 listopada 2011 at 11:49

    Największa atrakcja stolicy: ma już milion odwiedzin! w rok po otwarciu !. Codziennie przez galerie Centrum Nauki „Kopernik” przewija się 4 tys. gości. Liczba zwiedzających w ciągu roku sięgnęła miliona. Z okazji przypadających 5 listopada pierwszych urodzin Kopernika w sobotę – tort dla zwiedzających i warsztaty.

    Pomocna recenzja
  • Juluś
    8 maja 2012 at 22:13

    Osobiście byłam na feriach było BIŚCIE , polecam atrakcje nie do poznania:lol:

    Pomocna recenzja
  • kkika2009
    17 listopada 2010 at 17:50

    Centrum Nauki Kopernika bardzo ciekawe miejsce.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna