Zaloguj się

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP Atrakcje, Zabytki

Pl. Zamkowy, Kielce

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ? barokowa bazylika, z pozostałościami stylu romańskiego, zlokalizowana w samym centrum Kielc na „Wzgórzu Zamkowym”, jeden z najcenniejszych zabytków miasta.

Obecnie budynek świątyni, dzwonnica oraz wieże sąsiedniego Pałacu Biskupów Krakowskich dominują nad niską zabudową śródmieścia.

(Pl. Zamkowy) – czas zwiedzania ok. 1 godz. Wzniesiona w 1171 roku przez biskupa krakowskiego Gedeona po licznych przebudowach prowadzonych od XIII do XIX wieku ma obecnie wygląd wczesnobarokowej, trójnawowej bazyliki. Katedra Na placu katedralnym znajduje się płyta nagrobna Wojciecha Bartosa – Głowackiego, bohatera spod Racławic, zmarłego w Kielcach w trzy dni po bitwie pod Szczekocinami (6.VI.1794). W zamurowanym portalu kościoła znajduje się ciekawy zabytek z okresu oświecenia – marmurowa tablica ufundowana w 1782 roku przez ks. prymasa Michała Poniatowskiego. Tablica podaje polskie jednostki długości, ciężaru i powierzchni, przedstawiając zarazem podstawowy wzorzec miary długości – Łokieć Koronny. Wyryto na niej także wzorce stopy paryskiej i angielskiej. W Katedrze można, po uprzednim uzgodnieniu z kancelarią parafialną, odwiedzić skarbiec katedralny, mieszczący się na piętrze. W skarbcu znajdują się cenne dzieła sztuki sakralnej (rękopisy z XIV – XVI w., starodruki, naczynia i szaty liturgiczne, gotycki kielich z 1362 roku, relikwiarz herbowy z 1270 roku, Antyfonarz Kielecki z 1372 roku, mszał z przełomu XV i XVI wieku oraz kolekcja starych ornatów).

Koło katedry przechodzi czerwony szlak miejski prowadzący przez zabytkowe i ciekawe turystycznie miejsca miasta Kielce.

Adres: Plac Zamkowy
Kontakt:

tel. 041-344-33-24

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-02-26 11:01:13 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarze (2)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna