Zaloguj się

Atrakcje turystyczne Krakowa i okolic

Zabytki i interesujące miejsca w Krakowie i w bliskiej okolicy ? Kraków jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce.

Jest również jednym z ważnych ośrodków turystycznych, kulturalnych i zabytkowych w Europie.

Kraków posiada ok. 3 500 obiektów architektury zabytkowej, prawnie uznanych i wpisanych do rejestru zabytków, w tym 1000 o najwyższych walorach artystycznych. Ruchomych dóbr kultury (poza muzeami), a więc w domach prywatnych, w kościołach, klasztorach ? jest ok. 500 tys.

Plan zabudowy starego Krakowa został zaliczony do zabytków klasy „0” – najwyższej w skali międzynarodowej. Aktem, który przyczynił się do powstania tego zabytkowego zespołu był przywilej lokacyjny wydany dla Krakowa w 1257 roku. Zapewne wkrótce potem przystąpiono do rozplanowania miasta. Przed średniowiecznymi urbanistami stanęło wówczas niełatwe zadanie ? należało połączyć w jeden zwarty organizm miejski rozrzucone szeroko, a rozwijające się na długo przed lokacją, osady, a także uwzględnić stojące już monumentalnie budowle i prowadzące do nich ulice.

W rezultacie powstał zdumiewający dojrzałością plan miasta o logicznym i harmonijnym układzie przestrzennym, którego centrum stanowi rynek o wymiarach 200 × 200 metrów. Z boków tego placu wybiegają zasadniczo po 3 ulice, które łączą się pod kątem prostym z przecznicami tworząc typowy dla średniowiecznych miast układ szachownicy. Widoczne na planie nieregularności i krzywizny niektórych ulic (np. ul. Grodzkiej) wynikły z konieczności liczenia się z przedlokacyjną zabudową. Plan urbanistyczny Krakowa nie był zmieniany przez kilka następnych stuleci, dzięki temu zachował się do naszych czasów, pełniąc dziś funkcję centrum współczesnego miasta. Począwszy od XIII wieku Kraków otaczał się wałami i murami obronnymi, a w ich obrębie wznoszono kamienice, kościoły i pałace. Każde stulecie pozostawiło tu ślad w postaci pomników architektury, wzbudzających podziw i świadczących o wysokiej kulturze pokoleń, które je pozostawiły.

Kraków, zwany często grodem Kraka to magiczna stolica Małopolski, historyczna stolica Polski. Leży na południu państwa, na skrzyżowaniu ważnych szlaków kolejowych i samochodowych. Nie sposób więc tu nie dotrzeć z żadnego zakątka kraju, a nawet zza granicy dzięki Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu w Balicach.

Niepowtarzalna atmosfera Krakowa przyciąga jak magnes, szczególnie wyczuwa się to na kosmopolitycznym, krakowskim Rynku, dlatego każdy turysta wraca tu niezliczoną ilość razy, a za każdym razem odkrywa coś nowego…

Kraków to przede wszystkim miasto młodych ludzi i to właśnie oni tworzą tutaj ten niecodzienny klimat, ponadto to centrum kultury i rozrywki. Ale chociaż młody duch wznosi się nad Krakowem, historia i wielowiekowa przeszłość przenika do głębi.

Aby się o tym przekonać, wystarczy przejść najbardziej znaną, a przy tym najpiękniejszą trasą w Krakowie – Drogą Królewską, biegnącą od Barbakanu przez Rynek, na Wawel, który stanowi nie perełkę, a diament wśród polskich zabytków historii. Wracając warto przejść się ulicą Kanoniczną – taki uroczy zakamarek Krakowa, jakich zresztą tu nie brakuje.

Będąc w Krakowie nie można też pominąć Kazimierza – historycznej dzielnicy żydowskiej, która znana jest na całym świecie. Dobrze zachowane synagogi i Muzeum przenoszą turystów w świat judaizmu…

Pięknie jest też nocą, gdy wspaniała iluminacja dodaje smaczku każdej niemal budowli i uliczkom.

Kraków jedno z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii, wysokich walorach kulturowych i architektonicznych.

W przeszłości Kraków odgrywał rolę administracyjnej stolicy państwa i siedziby władców Polski. Kraków jest stolicą województwa małopolskiego oraz historycznej Małopolski, a także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej.

Współcześnie Kraków jest miastem na prawach powiatu, siedzibą władz województwa małopolskiego. Znajduje się tu główna siedziba Polskiej Akademii Umiejętności, miasto posiada również wiele placówek o znaczeniu i statusie narodowym m.in. Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, Biblioteka Jagiellońska. Pełni funkcję administracyjną, kulturalną, edukacyjną, gospodarczą, usługową i turystyczną.

Jest jednym z kluczowych węzłów drogowych i kolejowych. W Balicach pod Krakowem znajduje się drugi co do wielkości w Polsce port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym i charakterze transatlantyckim.

Małopolskie Centrum Informacji Turystycznej
Rynek Główny 1/3 (Sukiennice od strony kościoła Mariackiego)
tel. 012 421 77 06, 012 421 30 51,

fax 012 421 30 36
www.mcit.pl
e-mail: info@mcit.pl

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-06-20 17:51:48 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • owiecka
    11 września 2011 at 20:33

    Sandomierz nazywany „Małym Rzymem”, podobnie jak stolica Włoch, jest usytuowany na siedmiu wzgórzach

    Pomocna recenzja
  • sandomian
    27 maja 2010 at 22:45

    Ciekawe czy te zabytki tez zalało
    Ciekawe czy te zabytki tez zalało
    Zalało tylko prawy brzeg Sandomierza, Rynek i Stare Miasto są nietknięte przez wodę 🙂

    Pomocna recenzja
  • Gizmi7
    27 maja 2010 at 17:20

    Ciekawe czy te zabytki tez zalało

    Pomocna recenzja
  • geos
    1 czerwca 2012 at 08:52

    Kraków to miasto pełne zabytków światowej klasy, w którym można się dobrze bawić, z ciekawą ofertą kulturalną, fajnymi knajpami i klubami. Kraków ma swój specyficzny klimat, a zwłaszcza zabytkowa dzielnica Kazimierz.

    Pomocna recenzja
  • karamba605
    26 lutego 2010 at 23:04

    Atrakcje turystyczne Krakowa….. dużo zwiedzania ale naprawdę Warto…..Polecam

    Pomocna recenzja
  • teresasz
    29 grudnia 2009 at 21:17

    zawsze mowilam ze warto tam byc:p

    Pomocna recenzja
  • BajdeQ
    21 listopada 2009 at 19:49

    Kraków od zawsze jest jednym z najpiękniejszych miejsc Polski 🙂

    Nie jednym lecz najpiękniejszym 😉

    Pomocna recenzja
  • becia119
    11 września 2009 at 11:30

    Kraków od zawsze jest jednym z najpiękniejszych miejsc Polski 🙂

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna