Zaloguj się

Arboretum Kopna Góra

Nadleśnictwo Supraśl – Puszcza Knyszyńska

W Kopnej Górze, na wschodnim brzegu rzeki Sokołdy, Lasy Państwowe prowadzą arboretum, czyli leśny ogród botaniczny. Trafić tu niezwykle łatwo. Z Białegostoku trzeba jechać na Supraśl, a potem na Krynki. Arboretum mieści się zaraz za miejscowością Sokołda, po lewej stronie drogi. Najłatwiej dotrzeć tu samochodem, z Białegostoku to około 25 kilometrów.

Kopna Góra Arboretum, czyli ogród drzew Arboretum to rodzaj ogrodu botanicznego z drzewami i krzewami w roli głównej. Leśny ogród w Kopnej Górze powstał w 1988 r. Założony i utrzymywany do dzisiaj przez Nadleśnictwo Supraśl, obejmuje 26 ha lasu z typową dla Puszczy Knyszyńskiej mozaiką różnych typów siedliskowych. Spacerując alejkami arboretum, poznamy 10 różnych kolekcji obejmujących oddzielnie jałowce, świerki, jodły, cyprysiki, itd. – łącznie ok. 500 gatunków i odmian rodzimych oraz obcych drzew, krzewów oraz roślin ozdobnych.

Dla upamiętnienia powstańczej potyczki, która miała miejsce na pobliskich łąkach nad Sokołdą, arboretum nadano imię Powstańców 1863 r. W otoczeniu pobliskich budynków administracyjnych znajduje się szkółka roślin ozdobnych. Można tu kupić sadzonki drzew i krzewów, których próżno szukać w zwykłych sklepach ogrodniczych.

Rzeźba terenu arboretum w Kopnej Górze jest mocno zróżnicowana. Część północno-wschodnią stanowi płaskowyż, który opada dość ostro w kierunku południowo-zachodnim. Ale już część północno-zachodnia stanowi łagodne obniżenie sąsiadujące z łąkami. Najwyższe wzniesienie na terenie arboretum ma wysokość ponad 154 m n.p.m.

Czynnikiem, który zdecydowanie wyróżnia arboretum w Kopnej Górze spośród innych tego typu placówek – to klimat. To pierwszy taki obiekt w Polsce północno-wschodniej. Jego położenie stwarza możliwość obserwacji wzrostu i rozwoju obcych gatunków drzew i krzewów w surowych warunkach klimatu kontynentalnego. Są tu kolekcje jałowców, cisów, sosen, żywotników, cyprysików, klonów, świerków, jodeł, różaneczników. Wśród roślin, które stosunkowo dobrze znoszą klimat północno-wschodniej Polski, są różaneczniki. Dobrze czują się też tutaj jodły. Spośród gatunków liściastych koniecznie trzeba wymienić tulipanowca amerykańskiego, a także kilka gatunków i odmian magnolii. Wiele też tu siedlisk lasów. Są to: bór świeży, bór mieszany świeży, las mieszany świeży, las świeży, las wilgotny oraz fragmentarycznie las mieszany wilgotny. Tak duże zróżnicowanie siedlisk na stosunkowo niewielkiej powierzchni pozwala na zaprezentowanie typowych dla Puszczy Knyszyńskiej zbiorowisk roślinnych.

Arboretum im. Powstańców 1863r. to oryginalny ogród dendrologiczny powstały w 1988r. Rozciąga się on na powierzchni ok.24 ha. Jego utworzenie miało na celu upamiętnienie wydarzeń powstania styczniowego, toczących się tu walk i bohaterstwa powstańców. Tuż przy wejściu do Arboretum znajduje się tablica pamiątkowa z wizerunkiem powstańczej pieczęci. Sam jednak kompleks leśny to niezwykłe zbiorowisko różnorodnych gatunków drzew i krzewów. Wjazd do atrakcji został udekorowany ogródkami skalnymi i różanymi, są to tzw. alpinaria i rosaria.

Arboretum pełni funkcje edukacyjne, ale przede wszystkim jest to doskonałe miejsce na odpoczynek. Spacer wśród różnych dziwnych roślin, pachnących i oryginalnych w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej to niezapomniane przeżycia dla każdego.

Arboretum w obecnym kształcie już teraz przyciąga wielu zwiedzających. Wykorzystywane jest do celów edukacyjnych, popularyzatorskich i, po prostu, rekreacyjnych. Rekreacyjnych, bo oprócz obejrzenia różnych dziwnych roślin można tu po prostu pospacerować po lesie.

Pomysł powołania do życia arboretum w samym środku Puszczy Knyszyńskiej powstał w 1987 roku. Wtedy to, 26 czerwca, odbyło się spotkanie leśników, biologów i osób zainteresowanych ochroną przyrody białostockiej, na którym zaakceptowano taką propozycję i opracowano koncepcję arboretum. Głównym pomysłodawcą idei i jej realizatorem był mgr inż. Wojciech Wygralak.

Przygotowanie terenu pod przyszłe arboretum wymagało dużo pracy. Na całej powierzchni wykonano silne cięcia pielęgnacyjne, mając na uwadze, że będą to ostatnie zabiegi tego typu. Kolejne cięcia polegały na ustaleniu pewnego ładu przestrzennego. Powierzchnię podzielono na kwatery różniące się sposobem zagospodarowania lub rodzajem nasadzeń. Wszystkie gatunki drzew i krzewów sadzono zgodnie z zasadą, by tworzyły one grupy lub aleje. Większość sadzonek pochodziła z arboretów w Rogowie, Kurniku, Przelewicach, Zielonce. W późniejszych latach dokonywano również zakupów w renomowanych szkółkach, a także wzbogacano kolekcję w rośliny wyhodowane we własnej szkółce.

Teren, na którym założono arboretum, jest również interesującym miejscem pod względem historycznym. Tu toczyły się walki w czasie powstania listopadowego. Pomnikowe dęby były miejscem straceń powstańców. Obok wznoszą się krzyże upamiętniające te wydarzenia, a także pomnik postawiony jeszcze w 20-leciu międzywojennym poświęcony powstańcom. Samo arboretum nosi imię powstańców styczniowych 1863 roku. Przy bramie wejściowej umieszczono głaz z tablicą pamiątkową z wizerunkiem powstańczej pieczęci z godłami trzech narodów dawnej Rzeczypospolitej walczących z zaborcą: Polaków, Litwinów i Rusinów.

Szosą białostocką prowadzącą na Krynki, 11 km. za Supraślem ? skręt w lewo (duża wyraźna tablica informacyjna).

Przy drodze znajduje się parking, a na obszarze całego Arboretum wiele miejsc na piknik. Dla tych, którym trudno będzie się rozstać z przepięknym terenem, nadleśnictwo Supraśl zorganizowało w jednej z leśniczówek hotelik turystyczny.

INFORMACJE:

– czas otwarcia: arboretum można bezpłatnie zwiedzać od 1 kwietnia do 30 września w godzinach od 8-15 w dni powszednie oraz 8-18 w dni wolne od pracy
– odległość: 26km od Białegostoku, 9km od Supraśla

Nadleśnictwo Supraśl
16-030 Supraśl
ul. Podsupraśl 8
tel. (85) 71 31 550
fax (85) 71 31 561
e-mail: suprasl@bialystok.lasy.gov.pl
http://www.bialystok.lasy.gov.pl/web/suprasl

Źródło opisu: http://www.bialystok.lasy.gov.pl/web/suprasl
Źródło zdjęć: http://www.bialystok.lasy.gov.pl/web/suprasl – commons.wikipedia.org
Dodane: 2010-04-30 16:41:52 przez Martika

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • pabi03
    31 maja 2010 at 12:43

    Świetne miejsce na letni spacer. Zieleń w tym arboretum nastraja optymizmem i chociaż na moment pozwala się uspokoić z dala od miejskiego gwaru. Dojazd z Białegostoku bardzo dobry.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna